Stanisław Szwed: Poprawa sytuacji demograficznej jest procesem długotrwałym

Stanisław Szwed: Poprawa sytuacji demograficznej jest procesem długotrwałym

„Musimy pamiętać, że problemów z demografią nie rozwiązuje się w czasie jednej, czy dwóch kadencji. Poprawa sytuacji demograficznej jest procesem długotrwałym” – powiedział w poranku „Siódma 9” Stanisław Szwed - wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. W rozmowie z Jarosławem Wydrą mówił o działaniach ministerstwa.

Na początku rozmowy minister Szwed przedstawiał dwa główne założenia programu „Rodzina 500 plus”.

„Program miał poprawić wskaźniki demograficzne, a także sytuację materialną polskich rodzin. Drugi punkt zafunkcjonował bardzo dobrze. Poziom materialny rodzin po wprowadzeniu 500 plus wzrósł. Spadło ubóstwo wśród dzieci. (…) Odnośnie pierwszego punktu musimy pamiętać, że problemów z demografią nie rozwiązuje się w czasie jednej, czy dwóch kadencji. Poprawa sytuacji demograficznej jest procesem długotrwałym” – powiedział minister Szwed, zaznaczając, że w 2015 roku wskaźnik dzietności wynosił 1,29 %, natomiast w 2018 roku wzrósł do 1,45%.

„Do tej pory do rodzin w ramach programu «Rodzina 500 plus» trafiło już 80 miliardów złotych. W przyszłym roku będzie to 41 miliardów zł” – dodał minister.

Rozmówca Jarosława Wydry zwrócił uwagę na wyniki badań, które jasno pokazują, że kwestie finansowe odgrywają niezwykle istotną rolę przy podejmowaniu decyzji o posiadaniu dziecka.

„W 2015 roku przeznaczono 1,7% PKB na politykę rodzinną. W 2020 roku będzie to już 4 % PKB. To znaczący wzrost” – powiedział gość poranka „Siódma 9”, który zauważył, że ludzie w Polsce coraz częściej decydują się także na drugie, trzecie, czy czwarte dziecko.

W rozmowie poranka poruszono kwestię wypłaty 500 plus na terenie Warszawy. Od kilku dni trwa w mediach wymiana oskarżeń pomiędzy miejskim ratuszem, a stroną rządową.

„Procedura od początku funkcjonowania programu jest taka sama. Gmina składa zapotrzebowanie do wojewody, wojewoda przedkłada to do Ministerstwa Finansów, a minister w porozumieniu z wojewodą, przesyła pieniądze w transzach. Urzędnicy warszawscy za późno wysłali zapotrzebowanie na środki. Prezydent Trzaskowski próbował wykorzystać to w trwającej kampanii, zrzucając winę na nas” – odpowiedział gość „Siódma 9”.

Pod koniec rozmowy dotknięto tematu bezrobocia w Polsce.

„Obecnie mamy 5,2 % bezrobocia w skali kraju. W Warszawie ono praktycznie nie występuje, ale są jeszcze regiony w Polsce, gdzie wynik jest niestety dwucyfrowy. To głównie tam chcemy kierować pieniądze w celu zwiększenia aktywizacji zawodowej” – powiedział Stanisław Szwed i dodał, że ministerstwu zależy także na tym, aby Polacy nie byli traktowani jako tania siła robocza.

„Jeśli nie będziemy doganiać płacami krajów zachodnich, to nasi pracownicy będą tam wyjeżdżać. Zależałoby nam nie tylko na tym, aby liczba wyjeżdżających z Polski się ograniczała, ale także na tym, aby Polacy wracali do kraju” – powiedział gość poranka „Siódma 9”.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA