Ks. Bartłomiej Warowny: Ważne, abyśmy odkryli, że kryzysów w Kościele nie jesteśmy w stanie uleczyć sami

Ks. Bartłomiej Warowny: Ważne, abyśmy odkryli, że kryzysów w Kościele nie jesteśmy w stanie uleczyć sami

„Ważne, abyśmy odkryli, że kryzysów w Kościele nie jesteśmy w stanie uleczyć sami. Papież Franciszek wskazuje też na to, że przy wszystkich tematach, które są podejmowane, nie możemy zapomnieć o tym, że nie brakuje nam reform struktur ludzkich, ale szukania Boga” – powiedział w poranku „Siódma 9” ks. Bartłomiej Warowny. W rozmowie z Karolem Gacem mówił m.in. o trwającym Synodzie Biskupów o Amazonii.

W poniedziałkowej rozmowie omawialiśmy temat trwającego Synodu Biskupów o Amazonii. Wspomniany Synod potrwa do 27 października, a jego hasło brzmi: „Nowe drogi dla Kościoła i ekologii integralnej”.

„Synod wywoływał wiele kontrowersji począwszy już od wiosny tego roku, kiedy opublikowano Instrumentum laboris. Po lekturze tego dokumentu roboczego, zaobserwowano pewną nierównowagę. Np. kard. Savino z Wenezueli wskazywał na bardzo szerokie rozwinięcie tematów ekologicznych i socjokulturowych, natomiast pewne braki zauważył w zakresie tematów misyjnych i kościelnych” – powiedział rozmówca Karola Gaca.

W rozmowie poranka „Siódma 9” poruszono temat tzw. viri probati, czyli mężczyzn, zajmujących się w swoich wspólnotach (np. w Ameryce Łacińskiej) katechizacją, którzy po odpowiednim przygotowaniu, będą mogli być włączeni w sakramentalne grono kapłanów. Jak zauważył ks. Warowny taki temat podejmowany jest nie od dziś.

„Ten Synod podejmuje tę sprawę po raz pierwszy na tego typu poziomie (głośnym i ogólnoświatowym). Sama trudność związana z brakiem kapłanów na tamtych terenach znana jest już od dawna” – stwierdził.

Tematyka związana z celibatem i jego ewentualnym zniesieniem, pojawia się również w Europie. Karol Gac przywołał słowa kard. Marxa (przewodniczącego Episkopatu Niemiec), który powiedział w jednym z wywiadów, że pod pewnymi warunkami dopuszcza możliwość złamania celibatu.

„4 września opublikowano list Prefekta Kongregacji ds. Biskupów, w którym Prefekt bardzo jasno mówi, że są tematy, które nie mogą być w sposób wiążący rozstrzygnięte na poziomie Konferencji Episkopatów. Postanowienie biskupów niemieckich z wiosny tego roku, co do wiążącej drogi synodalnej, brzmi jakby mogli podjąć każdą decyzję. Nie jest to możliwe ze względu na to, w jaki sposób działa Kościół katolicki, w jaki sposób został zbudowany przez Chrystusa i w jaki sposób rozwijany jest od dwudziestu wieków” – powiedział gość Poranka, przypominając, że wspominał o tym chociażby kard. Gerhard Müller.

„Ważne, abyśmy odkryli, że kryzysów w Kościele nie jesteśmy w stanie uleczyć my sami. Papież Franciszek wskazuje też na to, że przy wszystkich tematach, które są podejmowane, nie możemy zapomnieć tego, że brakuje nam nie reform struktur ludzkich, ale szukania Boga” – dodał na zakończenie ks. Bartłomiej Warowny.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA