Piotr Kłosiński: Liczymy na to, że w ciągu kilku najbliższych lat problem bezdomności zwierząt w Polsce przestanie istnieć

Piotr Kłosiński: Liczymy na to, że w ciągu kilku najbliższych lat problem bezdomności zwierząt w Polsce przestanie istnieć

„Jeśli nie chcemy konkretnej rasy, a wychodzimy z założenia, że potrzebujemy przyjaciela, to zwierzę trzeba jak najbardziej adoptować ze schroniska. Jako Polskie Porozumienie Kynologiczne wspólnie z Marią Sowińską opracowaliśmy program walki z bezdomnością zwierząt. Jeśli uda nam się go wdrożyć to w ciągu kilku lat program bezdomności zwierząt w Polsce przestanie istnieć” – powiedział w poranku „Siódma 9” Piotr Kłosiński, prezes Polskiego Porozumienia Kynologicznego. W rozmowie z Piotrem Otrębskim opowiadał m.in. o pseudo-hodowlach zwierząt.

Na początku rozmowy gość poranka stwierdził, że nie da się policzyć nielegalnych hodowli w Polsce.

„One często ujawniają się dopiero w czasie przeprowadzania kontroli.(…) Pseudo-hodowla to zazwyczaj duże skupisko zwierząt hodowanych na małej powierzchni. Psy są tam rozmnażane tylko i wyłącznie na potrzeby finansowe. Tam nie dba się o zwierzęta i ich zdrowie” – powiedział Piotr Kłosiński.

Rozmówca Piotra Otrębskiego uczulał na to, żeby widząc psa z pseudo-hodowli nie brać tego zwierzęcia z litości, a w pierwszej kolejności skupić się na zgłoszeniu procederu do odpowiednich służb.

„Takie sytuacje należy zgłaszać po to, aby uniemożliwić dalsze rozmnażanie zwierząt w takiej hodowli” – uczulał gość poranka.

„Apelujemy żeby kupować zwierzęta ze sprawdzonych źródeł. Należy sprawdzić skąd zwierze jest, jak wygląda jego genetyka, poprzednie pokolenia, itd. W tej chwili dobry hodowca (a jest ich w Polsce tysiące) dba o takie rzeczy” – dodał Kłosiński.

Zdaniem prezesa Polskiego Porozumienia Kynologicznego dobrym pomysłem jest oczywiście adoptowanie zwierząt ze schroniska.

„Jeśli nie chcemy konkretnej rasy, a wychodzimy z założenia, że potrzebujemy przyjaciela, to zwierzę trzeba jak najbardziej adoptować. Jako Polskie Porozumienie Kynologiczne wspólnie z Marią Sowińską opracowaliśmy program walki z bezdomnością zwierząt. Jeśli uda nam się go wdrożyć to w ciągu kilku lat program bezdomności zwierząt w Polsce przestanie istnieć” – powiedział gość poranka „Siódma 9”.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA