Jakub Pacan: Obecna kampania to walka na twarde elektoraty

Jakub Pacan: Obecna kampania to walka na twarde elektoraty

„Kluczową rolę w wyborach będzie odgrywała mobilizacja. Walka będzie się toczyła o to, żeby zmobilizować elektorat. Widzimy te spoty, które zachęcają do głosowania. Dzisiaj mamy walkę na twarde elektoraty” – powiedział w poranku „Siódma 9” Jakub Pacan z „Tygodnika Solidarność”. W rozmowie z Piotrem Otrębskim skomentował kampanię wyborczą.

„Z tego, co słyszeliśmy z różnych przecieków prasowych, Jarosław Kaczyński szykuje się do tego, żeby trochę te skrzydła Zjednoczonej Prawicy [Porozumienie i Solidarną Polskę] bardziej sobie podporządkować” – mówił gość poranka.

Zwrócił uwagę, że da się zauważyć spięcia w Zjednoczonej Prawicy.

„Porozumienie jest taką partią – o czym Jarosław Gowin mówił otwarcie – która chce bronić pracodawców, która chce bronić przedsiębiorców. Pod koniec kampanii wyborczej Porozumienie spodziewało się, że nie będą rozbudowywane te programy społeczne, ale że będzie większy uśmiech ze strony PiS-u do przedsiębiorców. (…) Są więc jakieś tarcia wewnątrz. Silna pozycja PiS może spowodować większe podporządkowanie tych dwóch ugrupowań”.

Zapytany, co może w kocówce kampanii zaszkodzić PiS-owi, odpowiedział:

„PiS-owi może zaszkodzić sam PiS, czyli jakaś wpadka, czego się nie spodziewam, ponieważ PiS ma bardzo dobrą, zdyscyplinowaną komunikację wewnątrz partii (…) Sprawa Mariana Banasia to jedyna sprawa, która jest teraz niewygodna dla PiS-u”.

„Kluczową rolę w wyborach będzie odgrywała mobilizacja. Walka będzie się toczyła o to, żeby zmobilizować elektorat. Widzimy te spoty, które zachęcają do głosowania. Dzisiaj mamy walkę na twarde elektoraty” – podkreślił red. Pacan.

Zauważył, że KO stara się teraz przede wszystkim zminimalizować odpływ elektoratu.

„Myślę, że KO w tej chwili walczy nie tyle o to, żeby poprawić wynik, ile o to, żeby zminimalizować straty. To jest dla nich najważniejsze zadanie, żeby odpływ elektoratu był jak najmniejszy. Bo w takiej sytuacji, w jakiej była prowadzona kampania, w takiej sytuacji, jaką teraz mamy z panem Neumannem, myślenie o zdobywaniu nowego elektoratu jest bez sensu. Tutaj strategia się skupia przede wszystkim na tym, żeby minimalizować straty i odpływ elektoratu”.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA