Piotr Naimski: Elektrownia jądrowa w Polsce powinna powstać niezależnie od tego, kto będzie rządził

Piotr Naimski: Elektrownia jądrowa w Polsce powinna powstać niezależnie od tego, kto będzie rządził

„Realizacja strategicznego projektu, jakim jest budowa elektrowni jądrowej, jest miarą dojrzałości naszego państwa. W dojrzałych państwach tego typu projekty są kontynuowane niezależnie od zmian politycznych i od tego kto rządzi w danym momencie” – powiedział w poranku „Siódma 9” Piotr Naimski, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej. W rozmowie z Jarosławem Wydrą mówił on m.in. o budowie elektrowni jądrowej w Polsce.

Początek pierwszej rozmowy dzisiejszego poranka dotyczył wspomnienia śp. Jana Szyszki.

„Profesor Szyszko był ważną postacią w obozie Zjednoczonej Prawicy. Był on człowiekiem bardzo związanym z ideą przyrody. Kochał swoją posiadłość w Tucznie w Borach Tucholskich. (…) Był dobrym człowiekiem” – powiedział Piotr Naimski.

Do wyborów parlamentarnych pozostało kilka dni. Jak zauważył gość poranka Polacy przebywający/mieszkający zagranicą powinni mieć ułatwiony dostęp do głosowania.

„Mowa o postulacie, który zaczął być realizowany. Jest jeszcze jednak wiele do wykonania. Punktów wyborczych dla Polaków zagranicą powinno być jak najwięcej. U nas w kraju zazwyczaj głosujemy w wyborach w komisjach oddalonych od naszego mieszkania o kilkaset metrów. Aby móc zagłosować w Stanach Zjednoczonych, niekiedy trzeba przejechać kilkaset kilometrów. To praktycznie uniemożliwia głosowanie osobom chcącym zagłosować. Rolą konsulatów jest to, aby to ułatwić” – stwierdził polityk.

Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej mówił o planowanej budowie elektrowni jądrowej w Polsce.

„Możliwe miejsca powstania takiej elektrowni są teraz badane. Trwają badania środowiskowe. Najprawdopodobniej elektrownia powstanie na północy Polski” – powiedział rozmówca Jarosława Wydry, który stwierdził, że 2033 rok jest możliwą datą powstania wspomnianej elektrowni. Zapytany, czy nie obawia się tego, że ewentualna zmiana władzy w Polsce, może doprowadzić do zaniechania pomysłu budowy elektrowni, odpowiedział:

„Realizacja takiego strategicznego projektu jest miarą dojrzałości naszego państwa. W dojrzałych państwach tego typu projekty są kontynuowane niezależnie od zmian politycznych i od tego kto rządzi”.

„Takim projektem była chociażby strategia naszego wejścia do NATO i Unii Europejskiej. Przykładem takiej inwestycji jest gazoport w Świnoujściu. Od czasu rozpoczęcia jego budowy, rząd w Polsce zmienił się trzy razy, a gazoport powstał i funkcjonuje” – kontynuował minister.

W rozmowie poruszono też wątek budowy tzw. Baltic Pipe. Zdaniem Piotra Naimskiego nie ma niebezpieczeństwa dotyczącego tego, że budowa będzie opóźniona.

„Przekroczyliśmy już półmetek inwestycji. Wszystko idzie zgodnie z planem” – potwierdził polityk, który podał datę 2022 roku, jako termin zakończenia budowy.

Jarosław Wydra zwrócił uwagę na problem powracającego ryzyka znacznych podwyżek cen za prąd. W styczniu ubiegłego roku udało się zniwelować straty dla portfeli Polaków. Jak będzie teraz?

„Tendencje zwiększające koszty produkcji energii rzeczywiście nam zagrażają. To czynniki, nad którymi nie mamy kontroli, ponieważ koszty przychodzą z zewnątrz. Obrona naszych odbiorców (indywidualnych i przemysłu) będzie naszym głównym celem. Musimy zachować konkurencyjność gospodarki w stosunku do świata zewnętrznego, ale nie możemy też zapominać o Polakach” – zapowiedział Piotr Naimski.

Końcówka rozmowy dotknęła tematu stricte warszawskiego. Niedawno ukończono budowę gazociągu do elektrociepłowni Żerań.

„To dobra wiadomość dla Warszawiaków. Jest to pierwszy etap przestawiania dużych elektrociepłowni z węgla na paliwo gazowe. Następne w kolejce są Siekierki i Kawęczyn. Warszawiakom będzie żyło się lepiej z tego powodu” – powiedział gość poranka „Siódma 9”.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top
 

Partnerzy

ŻYWA WIARA