Michał Kanownik: Większość z nas nie wie, że tzw. elektrośmieci to rzeczy bardzo niebezpieczne dla środowiska i człowieka

Michał Kanownik: Większość z nas nie wie, że tzw. elektrośmieci to rzeczy bardzo niebezpieczne dla środowiska i człowieka

„Większość z nas nie wie, że tzw. elektrośmieci to rzeczy bardzo niebezpieczne dla środowiska i człowieka. Niestety jak wynika z badania przeprowadzonego dla «ElektroEko SA» wielu Polaków nadal nie wie, jak prawidłowo, zgodnie z prawem, pozbyć się elektrośmieci. Musimy ich tego nauczyć” – powiedział w poranku „Siódma 9” Michał Kanownik (prezes Związku Cyfrowa Polska). W rozmowie z Karolem Gacem opowiadał o bezpłatnych i legalnych sposobach na pozbycie się zużytego sprzętu elektronicznego.

„Przy niewielkim nakładzie sił można spokojnie znaleźć bezpłatną (zgodną z prawem) metodę pozbycia się elektrośmieci. Mamy kilka możliwości. Kupując nowy sprzęt elektroniczny, stary możemy zostawić w sklepie. Jeśli towar zostanie przez nas zamówiony do domu, to jeśli sobie tego życzymy, dostawca ma obowiązek zabrania od nas starego sprzętu. Trzecim sposobem pozbycia się niepotrzebnych rzeczy są regularnie organizowane zbiórki, na które można przywieźć sprzęt, którego chcemy się pozbyć” – opowiadał rozmówca Karola Gaca.

„Zużyte telefony komórkowe czy laptopy to kopalnia surowców, które mogą być ponownie wykorzystane. Prawidłowo pozbywając się elektrośmieci, dbamy nie tylko o środowisko, ale i o własne zdrowie” – przekonywał prezes Związku Cyfrowa Polska.

Zdaniem Michała Kanownika stan wiedzy Polaków na temat elektrośmieci poprawia się. Potrzeba nam jednak dalszej edukacji.

„Niezbędna jest wspólna edukacyjna biznesu, rządu i samorządów na temat postępowania z elektrośmieciami. To nie może być tylko zadanie dla przedsiębiorców i sprzedawców, bo to za mało” – przyznał gość poranka „Siódma 9”.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA