Adrian Stankowski: Konfederacja wykorzystuje patriotyzm młodych ludzi przeciwko Polsce

Adrian Stankowski: Konfederacja wykorzystuje patriotyzm młodych ludzi przeciwko Polsce

„Konfederacja jest w całości oparta na demagogii. To ludzie słabo przygotowani do polityki. Ubolewam nad tym, bo to stan, w którym wykorzystuje się patriotyzm młodych ludzi przeciwko Polsce. Nie wierzę jednak w 13 mandatów. Struktura elektoratu może spowodować, że tych mandatów będzie kilka. To nie będzie znaczący głos” – ocenił w poranku „Siódma 9” Adrian Stankowski z „Gazety Polskiej” i Telewizji Republika.

Dziennikarz przyznał, że zaskoczył go wynik PSL-u, bo „tak słabo prezentująca się partia okazała się formacją do zaakceptowania dla części Polaków”. Jak dodał, to, co się rzuca w oczy, to bardzo wysoka frekwencja. „Polacy odzyskali wiarę w swoje sprawstwo w polityce; że ich głos coś znaczy i wpływa na wybory polityków. To też danie zielonego światła PiS dla kolejnych reform. PiS zwiększyło swoją bazę wyborców o 2 miliony. Ten Sejm będzie trudniejszy niż poprzedni. Zarówno obecność lewicy, jak i Konfederacji będzie oznaczała teatr polityczny” – powiedział.

Zdaniem Stankowskiego wybory parlamentarne pokazały jednak brak przełamania. „Polska jest pęknięta na pół. Tego stanu, w którym wybudowano mur nienawiści do PiS, pilnują media. Obawiam się, że bez zmian na rynku medialnym ten stan się nie zmieni i będziemy mieli niedobre status quo. To sztucznie wywołany podział. Obawiam się, że czekają nas trudniejsze cztery lata” – stwierdził.

„Widać dużą mobilizację wyborców zarówno w mniejszych miejscowościach, jak i miastach. Szkoda, że te dwie grupy faktycznie nie rozmawiają ze sobą w sposób racjonalny. To bardzo niepokojący stan, bo rozbija wspólnotę. To sztuczny podział napędzany przez opozycyjne media” – powiedział.

Dziennikarz został też zapytany o polityczną przyszłość Grzegorza Schetyny. „Niewątpliwie noc długich noży w PO się zbliża. Nie wiem, czy Grzegorz Schetyna sobie poradzi, ale ma sporo atutów. Nie ma za bardzo chętnych, by brać tę masę upadłościową. Ta partia nie generuje programów, idzie bezładem organizacyjnym” – ocenił.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA