Zbigniew Gryglas: Zachodnią Polskę przekonała modernistyczna twarz rządu

Zbigniew Gryglas: Zachodnią Polskę przekonała modernistyczna twarz rządu

„Jeśli chodzi o województwa zachodnie, które były bastionem PO, to sądzę, że tych wyborców przekonała modernistyczna twarz rządu, czyli Mateusz Morawiecki, który jest dynamicznym politykiem, dobrze reprezentującym Polskę za granicą. Sukcesy gospodarcze są bezsprzeczne. Nasza gospodarka się rozwija, przedsiębiorstwa zdobywają nowe rynki. Myślę, że doceniają to pragmatyczni Polacy” – mówił w poranku „Siódma 9” poseł Porozumienia Zbigniew Gryglas.

Gryglas przyznał, że wczoraj w sztabie Zjednoczonej Prawicy dominował umiarkowany optymizm. Jak dodał, patrząc po częściowych wynikach, dzisiaj „już możemy mówić spokojnie, że ta większość jest”. „Sądzę, że do końca dnia PKW poda oficjalne wyniki. To bardzo dobrze, bo to świadczy o tym, że opanowaliśmy te problemy z liczeniem głosów czy informatyczne. To dobry wynik i oznacza to kontynuację dobrej zmiany przez kolejną kadencję oraz reformy, które będą oznaczać budowę polskiego państwa dobrobytu. Dla mnie to oznacza kadencję dla przedsiębiorców. Żeby osiągnąć dobrobyt, musimy rozwijać się gospodarczo. Nadal musimy tworzyć warunki dla przedsiębiorców, aby zapewnili nam wzrost gospodarczy” – ocenił.

Zdaniem posła Porozumienia wynik Koalicji Obywatelskiej jest „absolutną porażką”. „Liderzy mówią coś innego, ale te cyfry pokazują, że to porażka. Słyszałem od ludzi zbliżonych do PO, że statut jest tak napisany, iż tylko Schetyna mógłby sam zrezygnować i wtedy mogłoby dojść do zmiany przywódcy. Presja jednak będzie, bo wynik jest porażką. Nie pomogły tu żadne triki, próby zmiany wizerunku. Koalicja Obywatelska nie miała żadnej alternatywy. Ten program był reaktywny, odnoszący się do propozycji PiS” – dodał.

Gryglas odniósł się też do wyniku SLD oraz Konfederacji. „Sukces Włodzimierza Czarzastego jest niewątpliwy. Słyszałem już wypowiedzi niektórych polityków lewicy, którzy mówili, że nie jest pewne, czy powstanie jeden klub. Możliwe, że te partie się podzielą. Zaskoczył mnie wynik Konfederacji. Uważam, że w polskim parlamencie potrzebna jest grupa odwołująca się do przedwojennych haseł narodowej demokracji, ale nie sądzę, by ta endecja powinna mieć twarz Janusza Korwin-Mikkego. Nie wróżę przyszłości tej formacji. Myślę, że nie przetrwa pełnej kadencji. Nie widzę tam spoiwa” – powiedział.

Wiceprezes Porozumienia wyraził nadzieję, że w najbliższej kadencji dojdzie do przełomu i parlament przejdzie w fazę merytorycznej dyskusji. „Większe rozdrobnienie Sejmu sprzyja temu, by tej dyskusji było więcej, bo nie będzie dwóch przeciwstawnych stanowisk. PO nie będzie jedynym głosem opozycji. Wierzę, że w tych warunkach będzie można pozyskiwać posłów opozycji” – powiedział.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA