Maciej Marchewicz: Wincenty Łaszewski pokazuje, że sukces duchowy Polski polega na nawróceniu, a nie na trwaniu w tym, że jesteśmy wspaniali

Maciej Marchewicz: Wincenty Łaszewski pokazuje, że sukces duchowy Polski polega na nawróceniu, a nie na trwaniu w tym, że jesteśmy wspaniali

„Polska to społeczność, która jeszcze trwa przy krzyżu, która jeszcze potrafi się modlić, jeszcze potrafi się spowiadać i chce pokutować. Na te wartości naszej społeczności zwraca szczególnie uwagę Wincenty Łaszewski (…) Podnosi w wielu punktach, że Polska została na kontynencie europejskim praktycznie jedynym krajem, w którym maryjność jest tak głęboko zakorzeniona, że nadal różaniec jest bardzo żywy (…) To nie jest jednak tylko nasz plus, ale nasza praca, nasz wkład w dzieło zbawienia, jeśli pochodzi ze szczerego serca i jeżeli potrafimy tym zarażać innych” – powiedział w poranku „Siódma 9” Maciej Marchewicz, dyrektor wydawniczy Wydawnictwa Fronda. W rozmowie z Jarosławem Wydrą opowiedział o książce „Duchowa misja Polski” Wincentego Łaszewskiego.

„Polska to społeczność, która jeszcze trwa przy krzyżu, która jeszcze potrafi się modlić, jeszcze potrafi się spowiadać i chce pokutować. Na te wartości naszej społeczności zwraca szczególnie uwagę Wincenty Łaszewski” – mówił gość poranka.

„Takich społeczności na świecie jest coraz mniej. Ale nie jest to ich najważniejszym plusem czy szczególną wartością, to jest obowiązek, który na nich spoczywa, na tych sprawiedliwych, którzy powinni modlić się za innych, pokutować i nieść Ewangelię całemu światu” – zaznaczył.

Wincenty Łaszewski w książce prezentuje różne proroctwa dotyczące naszego narodu.

„Bardzo różne osoby występują w tej książce. Jest oczywiście s. Faustyna Kowalska z cytatem z «Dzienniczka», który często sobie powtarzamy o iskrze, która wyjdzie z Polski. Ale jest też Maria Taigi, św. Jan Bosko, kard. August Hlond, Teresa Neumann, Giulio Mancinelli, czyli mnich, który na własnych stopach przywędrował z Włoch do Polski, żeby namówić Polaków, żeby Maryję obrali Królową Rzeczpospolitej. Jest Wanda Malczewska, o. Pio, Jan Cieplak, Zofia Nosko. Ale chyba podsumowaniem tych wizji, które nam tutaj podsuflowuje Wincenty Łaszewski, jest tekst ks. Guerry, kustosza fatimskiego sanktuarium, który podpowiada, że w tych bardzo szybko zmieniających się czasach, które zmierzają ku czasom ostatecznym, jeśli jakiś naród ma być Bożym narzędziem w nawróceniu świata, sam musi się najpierw nawrócić. Jeśli naród ma się nawrócić, muszą się najpierw nawrócić ludzie, którzy go stanowią. A wy, Polacy, tę próbę przetrwacie zwycięsko. Czyli w jego wizji sukces duchowy Polski polega na nawróceniu, nie na trwaniu w tym, że jesteśmy wspaniali i że to zostało zaklepane w Bożych planach, tylko na naszej przemianie, która będzie promieniowała na innych” – opowiadał Maciej Marchewicz.

„W wielu punktach Wincenty Łaszewski podnosi, że Polska została na kontynencie europejskim praktycznie jedynym krajem, w którym maryjność jest tak głęboko zakorzeniona, że nadal różaniec jest bardzo żywy (…) To nie jest jednak tylko nasz plus, ale nasza praca, nasz wkład w dzieło zbawienia, jeśli pochodzi ze szczerego serca i jeżeli potrafimy tym zarażać innych” – podkreślił.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA