Dr Wojciech Szewko: Prezydent Trump wycofując się z północnej Syrii, popełnił jeden z poważniejszych błędów politycznych w swojej karierze

Dr Wojciech Szewko: Prezydent Trump wycofując się z północnej Syrii, popełnił jeden z poważniejszych błędów politycznych w swojej karierze

„Donald Trump wycofał się z terenów północnej Syrii wbrew amerykańskiej opinii publicznej, jak i opinii swoich własnych sojuszników. Prezydent Trump popełnił jeden z poważniejszych błędów politycznych w swojej karierze – nawet sami Republikanie krytykują tę decyzję” – ocenił w poranku „Siódma 9” dr Wojciech Szewko. W rozmowie z Jarosławem Wydrą mówił o konflikcie kurdyjsko-tureckim i o zaangażowaniu Stanów Zjednoczonych na Bliskim Wschodzie.

Dlaczego Turcja zaczęła ofensywę skierowaną przeciwko kurdyjskim bojownikom z północnej Syrii?

„Turcy obawiają się tego, że ich [Kurdów] quasi-państwo, posiadające bardzo poważne struktury wojskowe i administracyjne, stanie się przykładem dla Kurdów, którzy zamieszkują wschodnią Turcję, i którzy nie kryją się z tym, że pragną niepodległości. (…) Dla Turcji pojawienie się quasi autonomii kurdyjskiej (wyszkolonej i uzbrojonej przez Amerykanów) to zagrożenie dla jej racji stanu” – powiedział rozmówca Jarosława Wydry.

Dr Szewko ocenił decyzję prezydenta USA dotyczącą wycofania się wojsk amerykańskich z terenów północnej Syrii.

„Donald Trump zrobił to wbrew opinii publicznej amerykańskiej, jak i opinii swoich własnych sojuszników. Prezydent Trump popełnił jeden z poważniejszych błędów politycznych w swojej karierze – nawet sami Republikanie krytykują tę decyzję” – przyznał.

„Od mniej więcej tygodnia, kilka razy dziennie obserwujemy u niego zmianę narracji dotyczącej tego konfliktu. Raz mówi, że nie zostawi Kurdów i zatrzyma Turcję, a chwilę później potrafi trywializować to, co się dzieje na froncie. Nie może się zdecydować. Niedawno napisał, że nie ma problemu z tym, żeby Rosjanie bardziej zaangażowali się na Bliskim Wschodzie. Jego komunikacja jest bardzo niespójna i prawdopodobnie będzie go to kosztować w nadchodzących wyborach prezydenckich” – stwierdził ekspert.

„Donald Trump zrujnował wieloletnią praktykę i plan realizowany przy wielkich nakładach finansowych. Plan ten dotyczył stworzenia strefy buforowej między Asadem (zachodnia Syria) i Irakiem. Było to elementem powstrzymywania Iranu” – kontynuował dr Szewko.

„Trump od początku swojej prezydentury zapowiadał, że chce wycofać wojska amerykańskie ze wszystkich wojen, które są nie do wygrania. Stwierdził, że w przypadku Kurdów w północnej Syrii musiałby sztucznie podtrzymywać quasi państwo, otoczone przez samych wrogów” – powiedział gość poranka „Siódma 9”.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA