Ks. Jacek Zdzieborski: Każdy chrześcijanin jest jednocześnie uczniem i misjonarzem

Ks. Jacek Zdzieborski: Każdy chrześcijanin jest jednocześnie uczniem i misjonarzem

„Papież Franciszek uwrażliwia nas, abyśmy przypomnieli sobie to, co jest istotą chrześcijaństwa, że jesteśmy i uczniami, i misjonarzami jednocześnie. Uczniami, ponieważ ciągle uczymy się Chrystusa, uczymy się kroczyć za Nim, ale i misjonarzami, co wypływa z przyjęcia chrztu, z naszej przynależności do Kościoła, z przynależności do Chrystusa, żebyśmy o Nim świadczyli. Wczoraj powiedział: «Nie przegap okazji do dawania świadectwa» i właśnie w ten sposób może się wyrażać nasze bycie misjonarzem na co dzień” – powiedział w poranku „Siódma 9” ks. Jacek Zdzieborski, dyrektor Salezjańskiego Ośrodka Misyjnego. W rozmowie z Marcinem Fijołkiem przybliżył działania misyjne salezjanów i akcję „Odważ się być dobrym” związaną z Nadzwyczajnym Miesiącem Misyjnym.

„Papież uwrażliwia nas, abyśmy przypomnieli sobie to, co jest istotą chrześcijaństwa, że jesteśmy i uczniami, i misjonarzami jednocześnie. Uczniami, ponieważ ciągle uczymy się Chrystusa, uczymy się kroczyć za Nim, ale i misjonarzami, co wypływa z przyjęcia chrztu, z naszej przynależności do Kościoła, z przynależności do Chrystusa, żebyśmy o Nim świadczyli. Wczoraj powiedział: «Nie przegap okazji do dawania świadectwa» i właśnie w ten sposób może się wyrażać nasze bycie misjonarzem na co dzień” – mówił ks. Jacek.

Zaznaczył, że salezjanie działają na całym świecie.

„Jesteśmy w tej chwili obecni w 136 krajach świata. To bardzo dużo, ale to świadczy o tym, jak wielka jest potrzeba Chrystusa, jak wielka jest potrzeba Ewangelii i świadczenia o tej miłości miłosiernej”.

W tym roku z związku Nadzwyczajnym Miesiącem Misyjnym salezjanie pokazują swoją pracę w Bangladeszu.

„Kraj jest bardzo gęsto zaludniony, chociaż powierzchniowo to jest mniej niż połowa Polski, jest zamieszkiwany przez 165 mln ludzi. W samej Dhace mieszka 20 mln. Jest tam też wysoki poziom ubóstwa. Szacuje się, że ok. 70 proc. osób jest niedożywionych. 5 mln dzieci w wieku 5-15 lat pracuje zarobkowo, nie chodzą do szkoły, analfabetyzm sięga 70 proc. Tych wyzwań i potrzeb jest tam bardzo dużo i tutaj misjonarz stara się na nie odpowiadać. Po prostu misja staje się takim pierwszym punktem pomocy” – opowiadał gość poranka.

„Ks. Paweł, który pracuje w Bangladeszu, w okolicznych wioskach i na slamsach zakłada szkoły. Zadaje sobie pytanie i dzieli się tym z nami, jak pomóc tym ludziom wyjść z biedy, jak pomóc im wyjść na prostą, polepszyć ich życie. Zakłada szkoły, bo jak nie damy edukacji, nie damy miejsc pracy, to trudno mówić głodnym o Chrystusie. Dlatego zakłada szkoły nawet tam, gdzie nie ma chrześcijan. Chrześcijanie są tam mniejszością. On sam określił, że chrześcijanie są tylko szczyptą soli w misce ryżu. Na 165 mln jest ich 400 tysięcy” – tłumaczył.

Zachęcił także do włączenia się w akcję „Odważ się być dobrym”.

„Na październik ogłosiliśmy kampanię zatytułowaną „Odważ się być dobrym”. Jesteśmy przekonani, że świadczenie dobra wymaga odwagi. Potrzeba odwagi, żeby iść gdzieś na peryferia świata, żeby świadczyć i czynić dobro dla osób zupełnie anonimowych, obcych, żeby rezygnować z własnych upodobań, przyzwyczajeń, wygód, iść i ryzykować zdrowie i życie”.

Więcej informacji można znaleźć na stronie misjesalezjanie.pl.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA