Jarosław Zakrzewski: Polacy na zwodach drwali odnoszą imponujące sukcesy

Jarosław Zakrzewski: Polacy na zwodach drwali odnoszą imponujące sukcesy

„Zawody drwali jest to bardzo poważny sport. Historia pierwszych zawodów sięga 1870 r. 21 lat później na Tasmanii odbyły się pierwsze mistrzostwa świata. Legenda głosi, że do mierzenia się ze sobą na czas drwale postanowili przystąpić, zakładając się ze sobą pewnego wieczoru w barze, który szybciej zetnie drzewo. I właśnie od XIX w. organizowane są zwody w sportowym cięciu i rąbaniu drewna. W Polsce ten sport dopiero zyskuje swoją popularność, ale na antypodach cieszy się wielką popularnością. Tam zawody drwali odbywają się z taką częstotliwością, jak u nas mecze siatkówki czy piłki nożnej. Co weekend można obserwować jakieś zawody. Odbywają się zarówno na stadionach, jak i na halach, ludzie zapełniają trybuny po brzegi” – powiedział w poranku „Siódma 9” Jarosław Zakrzewski. W rozmowie z Piotrem Otrębskim przybliżył, czym są zawody drwali.

1 i 2 listopada odbyły się w Pradze Mistrzostwa Świata Drwali. Jak mówił gość poranka:

„Jest to wydarzenie, które zyskuje coraz większą popularność w Polsce. Zawody drwali sportowych w tej ekstremalnej odmianie odbywają się już od 2005 r. Jak się okazuje mamy w Polsce najlepszych specjalistów w tej dziedzinie. Polacy zajęli 4 miejsce, co prawda za faworytami z antypodów, z Australii czy Kanady, ale jesteśmy najlepszymi Europejczykami wśród ekstremalnych drwali i odnosimy imponujące sukcesy”.

„Jest to bardzo poważny sport. Historia pierwszych zawodów sięga 1870 r. 21 lat później na Tasmanii odbyły się pierwsze mistrzostwa świata. Legenda głosi, że do mierzenia się ze sobą na czas drwale postanowili przystąpić, zakładając się ze sobą pewnego wieczoru w barze, który szybciej zetnie drzewo. I właśnie od XIX w. organizowane są zwody w sportowym cięciu i rąbaniu drewna. W Polsce ten sport dopiero zyskuje swoją popularność, ale na antypodach cieszy się wielką popularnością. Tam zawody drwali odbywają się z taką częstotliwością, jak u nas mecze siatkówki czy piłki nożnej. Co weekend można obserwować jakieś zawody. Odbywają się zarówno na stadionach, jak i na halach, ludzie zapełniają trybuny po brzegi” – opowiadał.

„Ewenementem na skalę światową jest to, że w Polsce wszyscy zawodnicy. Którzy startują w tych zawodach, są strażakami. W Polsce, starając się rozwinąć tę dyscyplinę sportu, zwrócono się do ludzi, którzy mają na co dzień do czynienia z siekierami czy pilarkami, czyli do strażaków” – zaznaczył.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA