Prof. Jan Żaryn: Ostatnie nominacje do TK będą wywoływać agresywne zachowania u opozycji

Prof. Jan Żaryn: Ostatnie nominacje do TK będą wywoływać agresywne zachowania u opozycji

„(...) Kierownictwo Prawa i Sprawiedliwości desygnuje [do TK] ludzi kompetentnych, ale niewątpliwie wie, że te nominacje wywołają agresywne zachowania opozycji” – powiedział w poranku „Siódma 9” prof. Jan Żaryn. W rozmowie z Piotrem Otrębskim historyk mówił m.in. o wyborze nowych sędziów do Trybunału Konstytucyjnego.

Jednym z głównych tematów poruszanych podczas rozmowy Piotra Otrębskiego z prof. Janem Żarynem był wybór nowych sędziów do Trybunału Konstytucyjnego. W gronie kandydatów Prawa i Sprawiedliwości na wspomniane stanowisko znajduje się m.in. Krystyna Pawłowicz i Stanisław Piotrowicz.

„W Prawie i Sprawiedliwości istnieje tendencja, podobnie zresztą jak w Koalicji Obywatelskiej, do podtrzymywania emocji jako sposobu na mobilizację elektoratu. Pytanie, jak daleko można taką politykę emocjonalną prowadzić?” – zastanawiał się prof. Żaryn.

„(...) Kierownictwo Prawa i Sprawiedliwości desygnuje [do TK] ludzi kompetentnych, ale niewątpliwie wie, że na pewno te nominacje wywołają agresywne zachowania opozycji” – dodał gość poranka „Siódma 9”.

„Uważam, że najlepiej byłoby podążać testamentem Kornela Morawieckiego, czyli szukać jakiegoś modelu komunikacyjnego, w którym byłaby szansa na załagodzenie sporu” – powiedział rozmówca Piotra Otrębskiego.

Zdaniem profesora Jana Żaryna prezydent Andrzej Duda pozytywnie rozpatrzy wspomniane kandydatury.

„Wszystko wskazuje na to, że prezydent podejmie pozytywną decyzję, gdyż są to osoby, które spełniają warunki ustawowe i nikt nie może zarzucić im braku kompetencji” – stwierdził historyk, który jednocześnie krótko ocenił dotychczasowe rządy prezydenta Andrzeja Dudy.

„Ostatnie 4 lata pokazują, że jest to człowiek o olbrzymich talentach, z wielką umiejętnością prowadzenia dialogu” – ocenił prof. Żaryn.
Pod koniec rozmowy Piotr Otrębski dotknął tematu odbudowy Pałacu Saskiego.

„Mam nadzieję, że Pałac Saski zostanie odbudowany i w tym właśnie miejscu nową siedzibę znajdzie chociażby Senat. Przez 4 ostatnie lata próbowaliśmy nadgonić braki (także w kulturze), które nagromadziły się przez 30 lat. Mam nadzieję Prawo i Sprawiedliwość nie zaniecha tego tematu” – powiedział gość poranka „Siódma 9”.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA