Michał Wróblewski: Trzaskowski byłby groźniejszym przeciwnikiem dla Andrzeja Dudy niż Kidawa-Błońska

Michał Wróblewski: Trzaskowski byłby groźniejszym przeciwnikiem dla Andrzeja Dudy niż Kidawa-Błońska

„Małgorzata Kidawa-Błońska to nie jest wiecowy polityk. To nie jest polityk, który potrafi operować językiem polskim z taką werwą, z taką swadą, jak czyni to prezydent Andrzej Duda. (…) Najlepszym mówcą po stronie opozycji jest Rafał Trzaskowski. On w tych kampanijnych bojach sprawdził się w przypadku wyborów samorządowych i on cały czas mimo wielu wpadek i krytyki, która płynie ze strony nawet przyjaznych mu mediów, (…) jednak ma ten nimb zwycięzcy z wyborów samorządowych, kiedy zdeklasował swojego rywala (…) Myślę, że Trzaskowski byłby groźniejszym przeciwnikiem dla Andrzeja Dudy niż Małgorzata Kidawa-Błońska” – powiedział w poranku „Siódma 9” Michał Wróblewski z Wirtualnej Polski. W rozmowie z Anną Czytowską skomentował decyzję Donalda Tuska o niestartowaniu w wyborach prezydenckich i sytuację w opozycji.

Dlaczego Donald Tusk ogłosił swoją decyzję już wczoraj? Jak tłumaczył dziennikarz:

„Są takie interpretacje, że chciał pomóc KO w szybkości podjęcia decyzji, kogo wystawić w wyborach prezydenckich przeciwko Andrzejowi Dudzie. Dlatego ogłosił tę decyzję miesiąc wcześniej, niż zapowiadał (…) Z drugiej strony politycy KO, ale też PiS-u, zwracali uwagę na jeden fragment jego wypowiedzi, w którym mówił, że nie chce, żeby kandydat, który będzie startował w wyborach, był obciążony brzemieniem niepopularnych decyzji podejmowanych w latach 2007-2015, a on tym brzemieniem jest obciążony. Politycy PO zaczęli to interpretować jako szpilkę wbitą Władysławowi Kosiniakowi-Kamyszowi, który był ministrem pracy przez 8 lat w rządzie Donalda Tuska”.

Zapytany, czy kandydatem PO na prezydenta będzie Małgorzata Kidawa-Błońska, odpowiedział:

„Młoda frakcja, która dotąd bardzo opowiadała się za Kidawą-Błońską, wysyła sygnały, że być może do gry wkroczy na ostatnim etapie Rafał Trzaskowski. Pewne podrygi czyni Arłukowicz, ale to sfera spekulacji. Oczywiście ci politycy na dzisiaj zaprzeczają, więc nie jest to potwierdzona informacja. Rafał Trzaskowski mówił wielokrotnie, że chce się skupiać na Warszawie. Bartosz Arłukowicz ostatnio sugerował, że wziąłby udział w tych prawyborach w ramach PO. (…) Wydaje mi się, że ostatecznie skończy się brakiem prawyborów i jeszcze szybszym podjęciem decyzji przez Platformę”.

„Kidawa-Błońska to nie jest wiecowy polityk. To nie jest polityk, który potrafi operować językiem polskim z taką werwą, z taką swadą, jak czyni to prezydent Andrzej Duda. Oczywiście zdolności retoryczne nie są wszystkim, co powinien reprezentować sobą prezydent, ale w kampanii jest to jednak bardzo ważne. Ta kampania będzie bardzo ważna. Będzie się liczył każdy głos, tak jak w wyborach parlamentarnych. (…) Najlepszym mówcą po stronie opozycji jest Rafał Trzaskowski. On w tych kampanijnych bojach sprawdził się w przypadku wyborów samorządowych i on cały czas mimo wielu wpadek i krytyki, która płynie ze strony nawet przyjaznych mu mediów, (…) jednak ma ten nimb zwycięzcy z wyborów samorządowych, kiedy zdeklasował swojego rywala (…) Myślę, że Trzaskowski byłby groźniejszym przeciwnikiem dla Andrzeja Dudy niż Małgorzata Kidawa-Błońska” – ocenił.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA