O. Marek Kotyński o Festiwalu Filmów Chrześcijańskich ARKA

O. Marek Kotyński o Festiwalu Filmów Chrześcijańskich ARKA

„Jest to Festiwal Filmów Chrześcijańskich. To już czwarta edycja. Odbywa się on w ośmiu miastach w Polsce. To nie tylko Warszawa czy Kraków, ale też Rzeszów, Lublin, Łomża, Nowy Sącz, Siedlce, Głuszyca. Te filmy nie są filmami wprost biblijnymi, tzn. nie opowiadają historii Jezusa czy nie dotyczą wprost życia chrześcijańskiego, aczkolwiek wiele z nich o tym mówi nie wprost. Są to filmy dokumentalne i fabularne. One są otwarte” – mówił w poranku „Siódma 9” o. Marek Kotyński, filmoznawca. W rozmowie z Jarosławem Wydrą zaprosił na Festiwal Filmów Chrześcijańskich ARKA, który odbędzie w dniach 9 listopada – 1 grudnia.

„Jest to Festiwal Filmów Chrześcijańskich. To już czwarta edycja. Odbywa się on w ośmiu miastach w Polsce. To nie tylko Warszawa czy Kraków, ale też Rzeszów, Lublin, Łomża, Nowy Sącz, Siedlce, Głuszyca. Te filmy nie są filmami wprost biblijnymi, tzn. nie opowiadają historii Jezusa czy nie dotyczą wprost życia chrześcijańskiego, aczkolwiek wiele z nich o tym mówi nie wprost. Są to filmy dokumentalne i fabularne. One są otwarte. Pokazuję doświadczenie człowieka i to nie tylko jednej religii. Np. w filmie «Schronienie w chmurach» jest pokazany dialog między chrześcijanami a muzułmanami. Ale jest film otwarty na te wartości, dla których chrześcijanie po prostu żyją” – opowiadał.

„Trzeba koniecznie na te filmy pójść. Po pierwsze dlatego, że są interesujące. Jeżeli chcecie, żeby pobudziły wasze życie chrześcijańskie, a jeśli nie wierzycie, to waszą wrażliwość osobistą, to trzeba na nie pójść także dlatego, że one w dużej części nie znajdą się w powszechnej dystrybucji w polskich kinach. Warto z tych pokazów skorzystać. Te filmy jeszcze nigdzie nie były pokazywane, a jest co zobaczyć” – zachęcał gość poranka.

„Festiwal chce być te festiwalem dialogu między wszystkimi ludźmi, bo tego nam dzisiaj potrzeba. Chrześcijanie mają nie tylko swoje wartości. Są to wartości ogólnoludzkie, które chrześcijanie ze względu na miłość, w którą wierzą, ze względu na wiarę w Chrystusa, którą pielęgnują, szczególnie cenią, wydobywają na światło dzienne i dzielą się nimi z innymi” – mówił o. Kotyński.

Więcej informacji można znaleźć na stronie festiwalu ARKA.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top
 

Partnerzy

ŻYWA WIARA