Maxymilian Bylicki: W ramach Programu Reorientacji Zawodowej Muzyków chcemy zachęcić artystów do zdobywania nowych kompetencji

Maxymilian Bylicki: W ramach Programu Reorientacji Zawodowej Muzyków chcemy zachęcić artystów do zdobywania nowych kompetencji

„Muzycy, instrumentaliści, artyści, tancerze, śpiewacy to bardzo ważna grupa zawodowa, która z powodu swojej specyfiki miała uprawnienia do wcześniejszej emerytury. Tymczasem w 2009 r. rząd Donalda Tuska niespodziewanie skreślił tę grupę z wcześniejszej emerytury i została praktycznie bez żadnej perspektywy działalności. Artyści mają przecież potencjał, mają umiejętności, a to, że nie mogą występować na estradzie, to nie znaczy, że stracili całą wiedzę. Dlatego jako Instytut Muzyki i Tańca wprowadziliśmy Program Reorientacji Zawodowej Muzyków, który polega na tym, żeby muzyków zaprosić i zainspirować do rozwinięcia innych kompetencji, które pozwolą im pełnić nową rolę zawodową” – powiedział w poranku „Siódma 9” Maxymilian Bylicki, dyrektor Instytutu Muzyki i Tańca. W rozmowie z Marcinem Fijołkiem opowiedział o Programie Reorientacji Zawodowej Muzyków.

„Muzycy, instrumentaliści, artyści, tancerze, śpiewacy to bardzo ważna grupa zawodowa, która z powodu swojej specyfiki miała uprawnienia do wcześniejszej emerytury. Np. instrumentalistom dętym i wokalistom warunki oddechowe nie pozwalają pracować dłużej. Tymczasem w 2009 r. rząd Donalda Tuska niespodziewanie skreślił tę grupę z wcześniejszej emerytury i została praktycznie bez żadnej perspektywy działalności. Trzeba zdawać sobie sprawę, że artyści mają przecież potencjał, mają umiejętności, a to, że nie mogą występować na estradzie, to nie znaczy, że stracili całą wiedzę. Dlatego jako Instytut Muzyki i Tańca postanowiliśmy zmobilizować, wyjść naprzeciw nawet dramatom, sytuacjom zdrowotnym i wprowadziliśmy Program Reorientacji Zawodowej Muzyków, który polega na tym, żeby muzyków zaprosić i zainspirować do rozwinięcia innych kompetencji, które pozwolą im pełnić nową rolę zawodową” – tłumaczył gość poranka.

„Z jednej strony oferujemy doradztwo zawodowe, poradnictwo, możliwość spotkania z coachem, z doradcą, który pozwala odkryć potencjał i zainteresowania. Możemy sfinansować szkolenia i warsztaty, które dają konkretną wiedzę. Możemy też sfinansować szkolenia z zakresu przedsiębiorczości i aktywności, a także przyznajemy stypendia na realizację indywidualnych kursów” – opowiadał.

Jak zaznaczył, pomoc nie dotyczy tylko sfery muzycznej, ale na niej powinna się skupiać.

„Oczywiście, jeśli ktoś ma zupełnie inną pasję, to pomożemy mu ją zrealizować. Ale wydaje się, że artyści występujący dotychczas na scenie mogą działać w sferze kultury w innych rolach. Np. ciągle mówi się o potrzebie edukacji muzycznej. Wobec tego artyści mogą prowadzić kursy, prowadzić zajęcia animatorów kultury. W tej chwili ogłosiliśmy warsztaty strojenia fortepianów i pianin. Brakuje stroicieli, mamy instrumenty, które często są mocno rozstrojone. To jest bardzo elitarny zawód. Inny to przepisywanie nut w systemie komputerowym. Mamy w Polsce kilkadziesiąt tysięcy stron archiwalnych nut, rękopisów z XIX w., polskich kompozytorów, które w ogóle są nieodkryte. Czekają na to, żeby odkryć, przepisać”.

„Do 15 listopada przyjmujemy zgłoszenia. Później w miarę wolnych miejsc również. Mamy także plany innych kursów, np. archiwistów. Zarządzanie w sferze kultury, organizowanie koncertów, organizowanie wydarzeń artystycznych – to też wymaga pracy” – mówił dyrektor.

Więcej informacji można znaleźć na stronie Instytutu Muzyki i Tańca.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top
 

Partnerzy

ŻYWA WIARA