Prof. Rafał Wiśniewski: Festiwal Eufonie pokazuje, że Europa Środkowo-Wschodnia ma wiele do powiedzenia w sferze muzycznej

Prof. Rafał Wiśniewski: Festiwal Eufonie pokazuje, że Europa Środkowo-Wschodnia ma wiele do powiedzenia w sferze muzycznej

„Eufonie, czyli piękne dźwięki, to festiwal Europy Środkowo-Wschodniej. Pokazujemy muzykę tego regionu, nie koncentrując się, jak zazwyczaj bywa, na muzyce z kręgu niemieckiego czy austriackiego, czy rosyjskiego. Pokazujemy, że Europa Środkowo-Wschodnia ma dużo po powiedzenia, ma swoich mistrzów i klasyków. Z jednej strony możemy to traktować jako całość, ale poszczególne kraje jak Polska, Czechy, Słowacja, Węgry, Rumunia, Chorwacja i wiele innych mają też coś do powiedzenia, bo są tam różne style, gatunki i reprezentacje” – powiedział w poranku „Siódma 9” prof. Rafał Wiśniewski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury. W rozmowie z Marcinem Fijołkiem zaprosił na festiwal Eufonie (15-23 listopada), a także na wydarzenia związane z obchodami Święta Niepodległości.

„11 listopada zapraszamy do Kordegardy, do galerii NCK. Tam będzie się dużo działo. O godz. 11:11 happening – każdy będzie mógł za pomocą kartek białych i czerwonych powiedzieć o niepodległości, w jaki sposób ją czuje, jak ją przeżywa. Z tych kartek powstanie piękna flaga” – opowiadał prof. Wiśniewski.

„Później o godz. 18 spotkanie z Wojciechem Korkuciem, wybitnym plakacistą. Jego plakaty są cudowne, pokazują ojców niepodległości, ale w takich formach i stylistykach, których nasi słuchacze myślę, że nie wiedzieli. Warto je obejrzeć i warto mieć kontakt z mistrzem” – zachęcał.

W dniach 15-23 listopada w Warszawie odbędzie się festiwal Eufonie. Jak tłumaczył gość poranka:

„Eufonie, czyli piękne dźwięki, to festiwal Europy Środkowo-Wschodniej. Pokazujemy muzykę tego regionu, nie koncentrując się, jak zazwyczaj bywa, na muzyce z kręgu niemieckiego czy austriackiego, czy rosyjskiego. Pokazujemy, że Europa Środkowo-Wschodnia ma dużo po powiedzenia, ma swoich mistrzów i klasyków. Z jednej strony możemy to traktować jako całość, ale poszczególne kraje jak Polska, Czechy, Słowacja, Węgry, Rumunia, Chorwacja i wiele innych mają też coś do powiedzenia, bo są tam różne style, gatunki i reprezentacje”.

„Polska kultura jest otwarta, szuka pomostów, nie stara się uniformizować, ale wszystkie światła są skierowane na Warszawę. Będą koncerty nie tylko wielkich orkiestr. Mamy również np. muzykę elektroniczną z Ukrainy, jazz, muzykę folkową czy operę. Festiwal to też piękne miejsca: Zamek Królewski, bazylika na Kawęczyńskiej, Palladium, Hybrydy, Filharmonia Narodowa. To niektóre miejsca, w których te piękne dźwięki będą brzmiały” – mówił dyrektor NCK.

Więcej informacji można znaleźć na stronie NCK.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA