Jakub Maciejewski: Wybory wygrywa się poprzez budowanie tożsamości

Jakub Maciejewski: Wybory wygrywa się poprzez budowanie tożsamości

„W Stanach Zjednoczonych, czyli najbardziej dojrzałej demokracji, powstały refleksje, które mówią o tym, że wybory wygrywa się poprzez budowanie tożsamości. Centrum jest mityczne, w czasach rewolucji francuskiej nosiło ono nazwę bagna. Przede wszystkim liczy się identyfikacja w partii. Jest to jeden z pięciu czynników jej funkcjonowania” – powiedział w poranku „Siódma 9” Jakub Maciejewski („Tygodnik Sieci”). W rozmowie z Marcinem Fijołkiem oceniał najciekawsze zmiany zachodzące w polskim rządzie, a także mówił o strategiach, o których powinna pamiętać strona rządząca przy okazji kolejnych wyborów.

„Za ciekawy uważam ruch z ministrem Sasinem jako szefem przywracanego Ministerstwa Skarbu (Ministerstwo Zasobów Narodowych). Sasin jest lojalnym współpracownikiem trzonu Porozumienia Centrum. Będzie dyscyplinował i patrzył innym na ręce” – powiedział gość poranka „Siódma 9”.

Redaktor analizował też skład Zjednoczonej Prawicy. Jego zdaniem mamy tam do czynienia z ciekawym podziałem ról, który „pozwala szerokim frontem zdobywać wyborców i prowadzić politykę w kraju”.

„Posługując się metaforą Białego Domu można powiedzieć, że «Porozumienie» Jarosława Gowina to gołębie, natomiast tzw. ziobryści to jastrzębie, które pozwalają sobie np. na bardziej radykalne sformułowania” – dodał Maciejewski. Według niego Jarosław Kaczyński powinien mieć ograniczone zaufanie do części swoich politycznych sojuszników.

„W polskiej, mocno zantagonizowanej polityce formuła centrowych polityków często kończy się przechodzeniem do nowych partii. Przypomnijmy, że osoby najbliższe Kaczyńskiemu po kwietniu 2010 roku, dzisiaj są w Platformie (...)” – powiedział rozmówca Marcina Fijołka.

Jakie strategie powinien podjąć rząd i Andrzej Duda, aby utrzymać się przy władzy?

„W Stanach Zjednoczonych, czyli najbardziej dojrzałej demokracji, powstały refleksje, które mówią o tym, że wybory wygrywa się poprzez budowanie tożsamości. Centrum jest mityczne, w czasach rewolucji francuskiej nosiło ono nazwę bagna. Przede wszystkim liczy się identyfikacja w partii. Jest to jeden z pięciu czynników jej funkcjonowania” – stwierdził gość poranka „Siódma 9”.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA