Ks. dr Paweł Rytel-Andrianik: Kościół zawsze będzie stawał w obronie każdego życia od momentu poczęcia do naturalnej śmierci

Ks. dr Paweł Rytel-Andrianik: Kościół zawsze będzie stawał w obronie każdego życia od momentu poczęcia do naturalnej śmierci

„Matka Teresa powiedziała, że gdyby łono kobiety miało okno, to nie byłoby aborcji, bo ludzie widzieliby swoje dzieci. Nauka jest przeciw aborcji. To jest kwestia naukowa, a nie religijna. Jest czasami łączona z kwestią religijną, ponieważ Kościół jest głosem tych, którzy głosu nie mają. Kościół upomina się o prawa tych najbardziej bezbronnych. Dlatego jest to kojarzone z Kościołem i Kościół o tym mówił i będzie mówił, będzie stawał w obronie człowieka” – powiedział w poranku „Siódma 9” ks. dr Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik KEP. W rozmowie z Jarosławem Wydrą odniósł się do oświadczenia abp. Stanisława Gądeckiego dotyczącego ochrony życia.

Przewodniczący KEP napisał, że aborcja eugeniczna to dyskryminacja chorych dzieci. Jak mówił gość poranka:

„Kościół zawsze stoi w obronie godności człowieka. Dla wszystkich chrześcijan szacunek dla istoty ludzkiej jest bardzo ważny. Nie jest to nic nowego. Jest to upominanie się o prawa człowieka”.

„Papież Franciszek jasno mówi, że kwestia początku życia to nie jest kwestia wiary. To jest kwestia nauki” – zaznaczył.

Zwrócił uwagę, że sprawa ochrony życia jest kojarzona z Kościołem, bo Kościół staje w obronie najsłabszych.

„Matka Teresa powiedziała, że gdyby łono kobiety miało okno, to nie byłoby aborcji, bo ludzie widzieliby swoje dzieci. Nauka jest przeciw aborcji. To jest kwestia naukowa, a nie religijna. Jest czasami łączona z kwestią religijną, ponieważ Kościół jest głosem tych, którzy głosu nie mają. Kościół upomina się o prawa tych najbardziej bezbronnych. Dlatego jest to kojarzone z Kościołem i Kościół o tym mówił i będzie mówił, będzie stawał w obronie człowieka”.

„Projekty, które są, to są projekty obywatelskie. To obywatele upominają się o prawo do życia, o prawa człowieka. Podobnie do Trybunału Konstytucyjnego to obywatele świeccy złożyli dokumenty, które upominają się o życie człowieka. Kościół będzie wspierał wszystkie działania mające na celu ochronę godności człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci. Kościół stoi murem za każdym człowiekiem, który jest stworzony na obraz i podobieństwo Pana Boga. Kwestie naukowe i kwestie naszej wiary mówią razem jeszcze raz to, co Jan Paweł II: «Człowiek jest drogą Kościoła». Kościół będzie zawsze stał za człowiekiem” – tłumaczył rzecznik KEP.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top
 

Partnerzy

ŻYWA WIARA