Tadeusz Płużański: Prezydent Duda będzie budował swoją kampanię prezydencką na umiarkowaniu

Tadeusz Płużański: Prezydent Duda będzie budował swoją kampanię prezydencką na umiarkowaniu

„Andrzej Duda jest politykiem umiarkowanym, centrowym, swoje polityczne korzenie ma w Unii Wolności. Na tym umiarkowaniu będzie budował swoją kampanię do końca. Taka jest rola prezydenta – to rola skrojona dla niego” – powiedział w poranku „Siódma 9” Tadeusz Płużański (Fundacja Łączka). W rozmowie z Jarosławem Wydrą mówił m.in. o kampanii prezydenckiej Andrzeja Dudy.

Początek pierwszej rozmowy czwartkowego poranka dotyczył Senatu. Zdaniem Tadeusza Płużańskiego opozycja będzie wykorzystywać izbę wyższą do blokowania zdecydowanej większości ustaw przegłosowywanych przez Sejm.

„Opozycja nie mając do końca programu politycznego, będzie używała izby wyższej i swojej kruchej większości do prowadzenia polityki antypisowskiej. Senat stanie się tubą, której głos ma trafiać do środowisk zagranicznych” – powiedział publicysta, który odniósł się także do postaci nowego marszałka Senatu – profesora Tomasza Grodzkiego.

„Pan marszałek mówi rzeczy ładne, tworzy okrągłe zdania dotyczące miłości. Pytanie, czy taką politykę miłości będzie realizował. Pamiętajmy, że stoi za nim przewodniczący Schetyna, który ma swój plan polityczny i może wykorzystywać marszałka Senatu do prowadzenia swojej polityki. Nie sądzę, żeby prof. Grodzki był samodzielnym politykiem” – stwierdził rozmówca Jarosława Wydry.

W dzisiejszej rozmowie analizowano też prezydenturę Andrzeja Dudy oraz jego kampanię przed nadchodzącymi wyborami prezydenckimi. Tadeusz Płużański zapytany, czy prezydent Duda kreuje się na polityka, który chce zjednoczyć wszystkich od prawicy do lewicy, odpowiedział:

„Teraz jest to bardzo widoczne. W trakcie swojej prezydentury ustawiał się raczej centrowo. Jeśli napotykał na bardziej radykalne projekty Prawa i Sprawiedliwości, to nie zawsze im sprzyjał. Zablokował m.in. część reform wymiaru sprawiedliwości. Nie chciał też podpadać lewej stronie sceny politycznej w przypadku pomysłu degradacji generałów komunistycznych. Andrzej Duda jest politykiem umiarkowanym, centrowym, swoje polityczne korzenie ma w Unii Wolności. Na tym umiarkowaniu będzie budował swoją kampanię do końca. Taka jest rola prezydenta – to rola skrojona dla niego”.

Pod koniec rozmowy redaktor Płużański skomentował głośne ostatnio pomysły zmian nazw ulic upamiętniających polskich bohaterów, takich jak np. August Emil Fieldorf.

„Miałem nadzieję, że jak Żołnierze Niezłomni wrócą już do polskiej przestrzeni publicznej, to pamięć o nich nie będzie już atakowana, tak jak miało to miejsce w czasach komunistycznych.(...) Wydaje mi się, że PO chciała dokopać PiS-owi w samorządzie, a gen. Fildorf czy Łupaszka stali się narzędziami tej walki” – stwierdził gość poranka „Siódma 9”.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top
 

Partnerzy

ŻYWA WIARA