Ryszard Czarnecki: Budżet unijny na lata 2021-2027 będzie prawdopodobnie ostatnim budżetem unijnym, w którym Polska będzie jego beneficjentem

Ryszard Czarnecki: Budżet unijny na lata 2021-2027 będzie prawdopodobnie ostatnim budżetem unijnym, w którym Polska będzie jego beneficjentem

„W grudniu działalność rozpocznie nowy skład Komisji Europejskiej. Po jej powstaniu nastąpi decydująca faza negocjacji budżetowych (budżet na lata 2021-2027). Będzie to ostatni budżet unijny, w którym Polska będzie jego beneficjentem, dlatego też jest rzeczą bardzo istotną, żeby maksymalnie wykorzystać ten budżet” – powiedział w poranku „Siódma 9” Ryszard Czarnecki (Prawo i Sprawiedliwość). W rozmowie z Piotrem Otrębskim mówił o wyzwaniach, które stoją przed nowym rządem.

„Nowy rząd będzie twórczą kontynuacją rządu poprzedniego. W expose premiera Morawieckiego pojawi się sporo informacji o gospodarce, finansach, ale także polityce społecznej, która jest okrętem flagowym tego rządu” – powiedział na początku rozmowy europarlamentarzysta Prawa i Sprawiedliwości.

Jakie są najtrudniejsze decyzje przed rządem?

„Rząd będzie musiał umiejętnie odpowiedzieć na to, co dzieje się w Europie. Chodzi przede wszystkim o spowolnienie gospodarcze. Dotychczas rząd bardzo umiejętnie bronił nas przed nim. To jest wyzwanie, które cały czas przed nami stoi” – stwierdził Ryszard Czarnecki.

„Bardzo ważna będzie także nasza współpraca z Komisją Europejską. W grudniu działalność rozpocznie nowy skład KE. Po jej powstaniu nastąpi decydująca faza negocjacji budżetowych (lata 2021-2027). Będzie to ostatni budżet unijny, w którym Polska będzie jego beneficjentem, dlatego też jest rzeczą bardzo istotną, żeby maksymalnie wykorzystać ten budżet” – powiedział gość poranka „Siódma 9”.

„W nowej komisji niesłychanie ważną rolę będzie pełnił przewodniczący Janusz Wojciechowski. Rolnictwo to obszar, w którym każdy ma swoje interesy. Jako komisarz ds. rolnictwa UE Janusz Wojciechowski będzie miał także pewien wpływ na inne obszary unijnej rzeczywistości” – powiedział europoseł, który zapytany przez red. Otrębskiego o to, czy istnieje szansa na to, że wspomniany komisarz doprowadzi do wyrównania dopłat z UE, odpowiedział:

„Osoba Janusza Wojciechowskiego jest gwarantem tego, że będzie chciał uczynić system dopłat w UE systemem bardziej sprawiedliwym. W tym momencie Europa Środkowo-Wschodnia (w tym Polska) jest w tej materii pokrzywdzona”.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top
 

Partnerzy

ŻYWA WIARA