Anna Dobrzyńska: Wolontariat misyjny uczy, jak wielką wartością są inni ludzie

Anna Dobrzyńska: Wolontariat misyjny uczy, jak wielką wartością są inni ludzie

„Najważniejsza rzecz, której się dowiedziałam, to jest to, że ogromną wartością są inni ludzie, którzy są obok, inni wolontariusze, wszyscy ci, których spotkałam, ci, do których byliśmy posłani, duszpasterze, siostry zakonne, parafianie, dzieci. Pan Bóg do nas najczęściej przemawia przez człowieka. Zaczęłam jasno zauważać, że każdy człowiek, którego spotykam, jest jakimś prorokiem na mojej drodze, ma coś ważnego mi do powiedzenia. Bogactwo, z którym wróciłam, jest ogromne” – powiedziała w poranku „Siódma 9” Anna Dobrzyńska, wolontariuszka misyjna. W rozmowie z Anną Czytowską opowiedziała o swoim pobycie w Kazachstanie w ramach wolontariatu syberyjskiego.

„Jak uczestniczyłam w formacji przygotowującej do wyjazdu na wolontariat, brałam pod uwagę różne kierunki. Na początku w ogóle nie myślałam o Wschodzie. W trackie zajęć pojawił się ks. Leszek Kryża, pojawiły się kierunki wschodnie i potem ten Wschód tak we mnie pracował, że okazało się, że to będzie Wschód” – mówiła.

Opowiedziała, czym zajmowała się w czasie wolontariatu.

„W Pawłodarze byliśmy większą grupą, w osiem osób. Tam nasze główne zadania polegały na pracach porządkowo-remontowych w klasztorze. Panowie zajmowali się poważniejszymi działaniami, takimi jak malowanie, tynkowanie itp. Do nas należy prace porządkowe. W drugiej części mojego pobytu, jak już wróciłyśmy z Astany z koleżanką, większość czasu spędziłam w ogrodzie, też trochę z racji mojego zawodu. W Astanie pomagałyśmy w obozie letnim, który siostry prowadzą dla dzieci, którymi opiekują się przez cały rok”.

Zaznaczyła, że wolontariat przynosi bardzo wiele dobra.

„Najważniejsza rzecz, której się dowiedziałam, to jest to, że ogromną wartością są inni ludzie, którzy są obok, inni wolontariusze, wszyscy ci, których spotkałam, ci, do których byliśmy posłani, duszpasterze, siostry zakonne, parafianie, dzieci. Pan Bóg do nas najczęściej przemawia przez człowieka. Zaczęłam jasno zauważać, że każdy człowiek, którego spotykam, jest jakimś prorokiem na mojej drodze, ma coś ważnego mi do powiedzenia. Bogactwo, z którym wróciłam, jest ogromne”.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top
 

Partnerzy

ŻYWA WIARA