Franciszek Podlacha: W PTG chcemy rozpocząć ekspercką debatę, co zrobić, żeby Polska rozwijała się jeszcze szybciej

Franciszek Podlacha: W PTG chcemy rozpocząć ekspercką debatę, co zrobić, żeby Polska rozwijała się jeszcze szybciej

„Ważne jest, żeby Polska nie ugrzęzła w tzw. pułapce średniego rozwoju i żeby zaczęła doganiać największe gospodarki świata. (…) Chcemy rozpocząć ekspercką debatę, co zrobić, żeby Polska rozwijała się jeszcze szybciej, żebyśmy zmodyfikowali nasz model rozwoju” – powiedział w poranku „Siódma 9” Franciszek Podlacha, dyrektor ds. rozwoju Polskiego Towarzystwa Gospodarczego. W rozmowie z Anną Czytowską powiedział o konferencji i publikacji raportu PTG „Globalizacja 4.0. Podmiotowy model rozwoju” (29 listopada).

„Raport przygotowaliśmy razem z Ośrodkiem Analiz Cegielskiego. Rozpoczęliśmy od rozmów z naszymi przedsiębiorcami zrzeszonymi w PTG (…) Ich uwagi były istotną częścią w skład ostateczny tego raportu” – mówił gość poranka.

Jak zaznaczył: „W raporcie staramy się podjeść do gospodarki, do problemów, z którymi spotykają się na co dzień przedsiębiorcy, kompleksowo. Znajdziemy tam analizę kwestii prawnych, podatkowych, również sądownictwa gospodarczego, prawa budowlanego czy polityki technologicznej, która jest bardzo ważna dla przyszłości naszej gospodarki”.

Celem działań PTG jest przyspieszenie rozwoju gospodarczego Polski.

„Chodzi o to, żeby Polska nie ugrzęzła w tzw. pułapce średniego rozwoju i żeby zaczęła doganiać największe gospodarki świata”.

„Proszę zwrócić uwagę, że mimo że Niemcy są państwem tylko dwa razy ludniejszym niż Polska, ich gospodarka jest osiem razy większa. Mimo że Niemcy rozwijają się obecnie w tempie zaledwie 1,5-2 proc. rocznie PKB, a Polska 4-5 proc., to w wartościach bezwzględnych ich rozwój jest kilka razy większy niż Polski. To oznacza, że mimo że relatywnie rozwijamy się szybciej, cały czas niemiecka gospodarka nam ucieka. Od 2004 do 2018 r. wypłynęło z Polski legalnie ok 640 mld zł. To jest bilans rachunku bieżącego, czyli uwzględnione są w tej sumie również dotacje, które otrzymujemy z UE. (…) Z Polski również nielegalnie wypływają pieniądze i to jest ok. 10 mld dolarów rocznie. Sumując, otrzymujemy kwotę 80-90 mld zł rocznie, a to jest właściwie wielkość, o jaką się rozwijamy, czyli 4-5 proc. naszego PKB ucieka nam rocznie w legalnym i nielegalnym wypływie kapitału. To pokazuje, że dotychczasowy model rozwoju oparty na inwestycjach zagranicznych nie jest optymalnym modelem rozwoju. Stąd postulat podmiotowej polityki gospodarczej i podmiotowego modelu rozwoju” – tłumaczył.

„Chcemy rozpocząć ekspercką debatę, co zrobić, żeby Polska rozwijała się jeszcze szybciej, żebyśmy zmodyfikowali ten nasz model rozwoju” – dodał.

Konferencja odbędzie się 29 listopada w warszawskim Hotelu Bellotto (ul. Senatorska 13/15). Szczegółowe informacje dostępne są na stronie konferencja.iptg.pl.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top
 

Partnerzy

ŻYWA WIARA