Jacek Żalek: Mam nadzieję, że w Polsce nie pójdziemy drogą zachodniej chadecji

Jacek Żalek: Mam nadzieję, że w Polsce nie pójdziemy drogą zachodniej chadecji

„Zachodnia chadecja jest odpowiedzialna za to, że w Europie mamy prawo do zabijania dzieci. Tylko po to, żeby nie dopuścić lewicy do władzy, realizowano jej postulaty. Chadecja utrzymywała się przy władzy za cenę realizacji złowrogich projektów. Mam nadzieję, że w Polsce nie wejdziemy na taką ścieżkę” – powiedział w poranku „Siódma 9” poseł Jacek Żalek (Porozumienie). W rozmowie z Anną Czytowską analizował bieżącą sytuację polityczną.

Poseł Porozumienia rozpoczął rozmowę od podsumowania expose premiera Mateusza Morawieckiego.

„Wczorajsze wystąpienie premiera Morawieckiego było stwierdzeniem, że w Polsce stać nas na normalność. Nie musimy odwoływać się do języka radykalnego. Możemy rozsądnie konsumować dobrodziejstwa gospodarcze, których jesteśmy świadkami” – powiedział Jacek Żalek.

Poseł skomentował decyzję władz Porozumienia blokującą projekt ustawy znoszącej 30-krotność ZUS.

„Był to projekt, który w naszej ocenie nie służył rozwojowi gospodarczemu. Powodowałby pewne nierówności przy wypłacaniu emerytur. Zniesienie limitu radykalnie zwiększyłoby koszty pracy w Polsce. Mowa tu przede wszystkim o kosztach pracy osób takich jak lekarze czy informatycy. Chcemy, żeby zostali oni u nas w kraju, a nie wyjeżdżali do pracy zagranicę” – powiedział gość poranka „Siódma 9”.

Zdaniem Jacka Żalka pomysł przepisu mówiącego o tym, że to kierowca zawsze będzie winny potrąceniu pieszego nie jest najlepszym pomysłem, szczególnie w dużych miastach.

„Taki przepis sprawdziłby się na wąskich lub jednokierunkowych drogach. U nas w Polsce centra miast zazwyczaj przecinane są przez szerokie arterie. Nasza infrastruktura nie jest przygotowana do proponowanego przepisu, ponieważ jego wprowadzenie groziłoby paraliżem. Przepis zdejmowałby też odpowiedzialność z pieszych” – odpowiedział rozmówca Anny Czytowskiej.

W dzisiejszej rozmowie poruszono też wątki światopoglądowe.

„Przydzielenie przewodniczenia Komisji ds. Rodziny posłance Lewicy wynika z parytetu. (…) Jeśli odwołamy panią Biejat to będziemy musieli oddać przewodniczenie w innej komisji. Komisja Polityki Społecznej i Rodziny nie podejmuje tak strategicznych decyzji jak np. Komisja Finansów” – powiedział poseł.

Zapytany czy jego zdaniem Zjednoczona Prawica schodzi na ścieżkę zachodniej chadecji, odpowiedział:

„Zachodnia chadecja jest odpowiedzialna za to, że w Europie mamy prawo do zabijania dzieci. Tylko po to, żeby nie dopuścić lewicy do władzy, realizowano jej postulaty. Chadecja utrzymywała się przy władzy za cenę realizacji złowrogich projektów. Mam nadzieję, że w Polsce nie wejdziemy na taką ścieżkę. Obecnie jest pewien pat związany z orzeczeniem TK. To temat, którego będą się bali politycy do czasu rozstrzygnięć wyborczych (…) To, że teraz nie wprowadza się zakazu aborcji ze względów eugenicznych wynika z braku odwagi politycznej”.

„Nie jesteśmy od tego, żeby bać się dobrych rozwiązań. Jesteśmy od tego, żeby do nich przekonywać. Jestem przekonany, że ci którzy są za życiem, ostatecznie zwyciężą tę batalię” – dodał gość poranka „Siódma 9”.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top
 

Partnerzy

ŻYWA WIARA