Stanisław Żaryn: Musimy mieć świadomość, że pewne podmioty państwowe prowadzą w sieci działania informacyjne obliczone na realizację celów politycznych

Stanisław Żaryn: Musimy mieć świadomość, że pewne podmioty państwowe prowadzą w sieci działania informacyjne obliczone na realizację celów politycznych

„Mamy w Polsce wolność słowa i różne rzeczy możemy publikować. Musimy mieć świadomość, że za niektórymi publikacjami mogą stać podmioty państwowe czy parapaństwowe, które prowadzą pewne działania informacyjne jako element innych, poważniejszych działań. Te wszystkie działania są obliczone na realizację celów politycznych. Państwem, które się do takich działań ucieka, jest Federacja Rosyjska, która również w kwestiach informacyjnych realizuje swoje cele” – powiedział w poranku „Siódma 9” Stanisław Żaryn, rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych. W rozmowie z Marcinem Fijołkiem podjął temat działań w cyberprzestrzeni wrogich Polsce.

„Wątek bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni to sprawa wielopłaszczyznowa. (…) Kwestia bezpieczeństwa informacyjnego jest również obiektem zainteresowania służb. Jest to obszar działania, w którym dochodzi do celowych działań wrogich wobec Polski” – zaznaczył.

„Mamy w Polsce wolność słowa i różne rzeczy możemy publikować. Musimy mieć świadomość, że za niektórymi publikacjami mogą stać podmioty państwowe czy parapaństwowe, które prowadzą pewne działania informacyjne jako element innych, poważniejszych działań. Te wszystkie działania są obliczone na realizację celów politycznych. Państwem, które się do takich działań ucieka, jest Federacja Rosyjska, która również w kwestiach informacyjnych realizuje swoje cele” – tłumaczył.

Zapytany, jak odróżnić prawdzie informacje od tych fałszywych, odpowiedział:

„Musimy zawsze apelować do odbiorców o racjonalność i krytyczne myślenie. Warto sprawdzać w innych źródłach doniesienia, szczególnie te opatrzone różnymi sensacyjnymi komentarzami. Musimy badać, czy dane medium, które udziela informacji, jest medium wiarygodnym, czy znamy jego historię, czy jest możliwe namierzenie materiałów źródłowych. Często te portale dezinformacyjne opierają się na materiałach, które gdzieś są do znalezienia, ale są prezentowane w tak zmanipulowany i kłamliwy sposób, że mają wywołać odpowiednią reakcję”.

Na jakie informacje powinniśmy zwracać szczególną uwagę?

„Dla Polaków przede wszystkim są to kwestie relacji polsko-ukraińskich i polsko-amerykańskich, obecności sojuszniczej w Polsce. Również tematy energetyczne. To są pola, które są przez naszych wrogów eksploatowane”.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA