O. Stanisław Tasiemski: Papież, jadąc na krańce świata, chce umocnić tamtejszych chrześcijan i zachęcić do dawania świadectwa wiary

O. Stanisław Tasiemski: Papież, jadąc na krańce świata, chce umocnić tamtejszych chrześcijan i zachęcić do dawania świadectwa wiary

„Papież jedzie na krańce świata po to, żeby tym małym wspólnotom katolickim w jednym i drugim kraju dodać otuchy, umocnić w wierze. Etap tajlandzki był skoncentrowany na ukazywaniu tej perspektywy, że chrześcijanie mają uczniami, misjonarzami. (…) To zachęta, żeby chrześcijanie byli tym zaczynem niosącym radosną nowinę właśnie w swoim środowisku” – powiedział w poranku „Siódma 9” o. Stanisław Tasiemski (KAI). W rozmowie z Piotrem Otrębskim podjął temat podróży papieża Franciszka do Tajlandii i Japonii.

Zapytany, co zostanie zapamiętane z podróży papieża do Tajlandii, odpowiedział:

„Bardzo istotne były te spotkania z patriarchą buddystów, spotkania międzyreligijne. Ojciec święty bardzo stanowczo apeluje o dialog religii, koncentrując się na człowieku, na jego problemach, ale także na budowaniu pokoju, porozumienia, jedności. To jest na pewno bardzo istotne. Ale oczywiście papież jedzie na krańce świata po to, żeby tym małym wspólnotom katolickim w jednym i drugim kraju dodać otuchy, umocnić w wierze. Etap tajlandzki był skoncentrowany na ukazywaniu tej perspektywy, że chrześcijanie mają uczniami, misjonarzami. (…) To zachęta, żeby chrześcijanie byli tym zaczynem niosącym radosną nowinę właśnie w swoim środowisku”.

Podkreślił, że bardzo mocno wybrzmiały wypowiedzi papieża Franciszka dotyczące obrony godności człowieka.

„Bardzo mocny był ten głos papieża w obronie ludzkiej godności i stanowcze przeciwstawianie się wyzyskowi, handlowi ludźmi. To problemy, które dotykają lokalnej społeczności. Trzeba pamiętać, że tzw. turystyka seksualna jest adresowana do tzw. białego człowieka, a więc w gruncie rzeczy ten apel jest znacznie szerszy i pokazuje los ludzi niszczonych właśnie przez tego typu proceder. To jest apel do społeczeństwa światowego”.

Zaznaczył, że wizyta w Japonii dotyczyła wielu ważnych dla świata kwestii.

„To jest bardzo wielopłaszczyznowa wizyta, bo to m.in. kwestia broni atomowej, spotkanie z ofiarami tzw. potrójnej katastrofy w 2011 r. w rejonie Fukushimy”.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top
 

Partnerzy

ŻYWA WIARA