Marek Wróbel: Wysokość podatków jest rzeczą nie tyle drugorzędną, ile wtórną wobec celów państwa

Marek Wróbel: Wysokość podatków jest rzeczą nie tyle drugorzędną, ile wtórną wobec celów państwa

„My mamy stosunek do ekonomii – powiedziałbym – pragmatyczny. Mamy trzy zasady republikańskie: dobra wspólnego, podmiotowości państwa polskiego i ochrony życia. Tam nie ma nic o wysokości podatków. Oczywiście nadmierny fiskalizm dławi przedsiębiorczość, ale z drugiej strony państwo musi dysponować środkami, ponieważ państwo jest główną organizacją narodu i musi mieć siłę, instytucje i środki. W związku z tym wysokość podatków jest rzeczą nie tyle drugorzędną, ile wtórną wobec celów wspólnoty, celów państwa” – powiedział w poranku „Siódma 9” Marek Wróbel, prezes Fundacji Republikańskiej. W rozmowie z Piotrem Otrębskim odniósł się do bieżących spraw politycznych, a także do 10-lecia istnienia fundacji.

„Myśmy powstali jako organizacja niezależna, środowisko, które chciało wymyślić i wspomagać zmiany oraz przygotowywać się do tych zmian” – zaznaczył gość poranka.

Zapytany o ocenę poprzedniego rządu PiS, odpowiedział:

„Było parę zaniechań i nieudanych podjeść. (…) Pewne reformy nie zostały podjęte, np. reforma podatkowa. Ale rozumiem, że początkowo trzeba było zaprowadzić tzw. uszczelnienie, bo system był wadliwy na dwóch poziomach. Jeden poziom to systemowy, czyli np. bardzo wielkie skomplikowanie, uznaniowość systemu itd. On powinien być przede wszystkim uporządkowany i uproszczony. Druga warstwa (…) to warstwa administracyjna. Nawet to ułomne prawo nie było wykonywane, stąd te straszliwe luki itd.”

Odniósł się także do powołania nowych wiceministrów.

„Wiceministrowie to konie robocze rządu. Czy jest ich 80, czy 120 – nie ma żadnej różnicy. W Polsce jest milion 900 tysięcy pracowników budżetówki. Ta liczba przez lata wcale nie rośnie, tylko nawet troszkę spada. Teraz jest mniej niż milion 900 tysięcy. A my mówimy tutaj o różnicy 20 osób i to w dodatku niespecjalnie dobrze opłacanych”.

Zapytany, jaki stosunek do podatków ma Fundacja Republikańska, odpowiedział:

„My mamy stosunek do ekonomii – powiedziałbym – pragmatyczny. Mamy trzy zasady republikańskie: dobra wspólnego, podmiotowości państwa polskiego i ochrony życia. Tam nie ma nic o wysokości podatków. Oczywiście nadmierny fiskalizm dławi przedsiębiorczość, ale z drugiej strony państwo musi dysponować środkami, ponieważ państwo jest główną organizacją narodu i musi mieć siłę, instytucje i środki. W związku z tym wysokość podatków jest rzeczą nie tyle drugorzędną, ile wtórną wobec celów wspólnoty, celów państwa”.

Podjął także temat sytuacji w samorządach.

„Jest wojna między rządem i samorządami, ale to jest wojna partyjna. To nie jest wojna między Polską lokalną a Polską centralną. (…) Jedną z naszych zasad postępowania jest też pełna, merytoryczna i wieloaspektowa ocena zjawisk. Czyli krótko mówiąc, mój republikański duch bardzo się burzy i cierpi, kiedy jednocześnie słyszę, że rząd podnosi i obniża podatki, i obie opcje są bardzo złe. Poza tym dochodu samorządu w ostatnich kilku latach bardzo wzrosły. (…) Nie jestem wielkim fanem samorządów. Widzę tu bardzo poważne wady”.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top
 

Partnerzy

ŻYWA WIARA