Paweł Mucha: Jestem przekonany co do tego, że Polacy umówili się na organizację państwa, w którym mamy demokrację, a nie sędziokrację

Paweł Mucha: Jestem przekonany co do tego, że Polacy umówili się na organizację państwa, w którym mamy demokrację, a nie sędziokrację

„Sędziowie nie są od prowadzenia polityki. W systemie francuskim, niemieckim, a także wśród innych europejskich państw znajdziemy bardzo rygorystyczne normy, które będą stanowiły o tym, że jest absolutny zakaz zaangażowania politycznego sędziów. (…) Jestem przekonany co do tego, że Polacy umówili się na organizację państwa, w którym mamy demokrację, a nie sędziokrację” – powiedział w poranku „Siódma 9” Paweł Mucha, zastępca Szefa Kancelarii Prezydenta RP. W rozmowie z Marcinem Fijołkiem mówił m.in. o potrzebie reformy wymiaru sprawiedliwości.

Na początku rozmowy minister Mucha skomentował zamieszanie wokół osoby Mariana Banasia i jego ewentualnej dymisji z roli prezesa Najwyższej Izby Kontroli.

„Prezydent Duda mówił o tym wprost, że jeśli pojawiłyby się jakiekolwiek okoliczności, które by wskazywały, że taka dymisja jest uzasadniona, to będzie oczekiwał takiej dymisji” – podkreślił rozmówca Marcina Fijołka.

Czy prezydent Duda jest prezydentem obozu dobrej zmiany?

„Nie można powiedzieć, że prezydent jest elementem tego czy innego obozu, ale nie jest żadną tajemnicą, że prezydent Andrzej Duda reformy Zjednoczonej Prawicy wspierał, popiera i ten kierunek zmian w Polsce akceptuje” – odpowiedział gość poranka „Siódma 9”.

„Prezydent bardzo często mówi podczas wizyt krajowych, że jego głównym celem jest poprawa bytu przeciętnej polskiej rodziny. Współdziałanie rządu i prezydenta jest tutaj bardzo bliskie” – dodał Paweł Mucha.

Zastępca Szefa Kancelarii Prezydenta RP wypowiedział się także na temat wyboru Stanisława Piotrowicza na jednego z nowych sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Czy przyjęcie ślubowania na sędziego TK od osoby będącej prokuratorem w czasach PRL-u nie jest dla prezydenta problemem?

Clou rzeczy nie jest w tym, gdzie i w jakim zakresie był aktywny Stanisław Piotrowicz w czasach PRL-u, a clou tkwi w tym, że był on twarzą reformy wymiaru sprawiedliwości. Był twarzą reformy, która jest teraz postponowana, a jest absolutnie konieczna” – odpowiedział polityk, który stwierdził, że nie można pozwolić na rządy sądów.

„Sędziowie nie są od prowadzenia polityki. W systemie francuskim, niemieckim, a także wśród innych europejskich państw znajdziemy bardzo rygorystyczne normy, które będą stanowiły o tym, że jest absolutny zakaz zaangażowania politycznego sędziów. (…) Jestem przekonany co do tego, że Polacy umówili się na organizację państwa, w którym mamy demokrację, a nie sędziokrację” – stwierdził minister Mucha.

„Jeśli ktoś ma aspiracje polityczne to powinien zawiesić togę sędziowską w szafie, wystartować w wyborach i zostać posłem lub senatorem. W niezawisłości sędziowskiej zawiera się apolityczność” – kontynuował.

Pod koniec rozmowy został poruszony wątek nadchodzących wyborów prezydenckich. Nie wiadomo, kiedy prezydent Andrzej Duda oficjalnie ogłosi start ubiegania się o swoją reelekcję.

„Prezydent reprezentuje Polskę, odwiedza powiaty, realizuje swój program. Na tym się skupia. Tak jak ciężko służył Rzeczpospolitej, tak jest gotów służyć jej dalej” – powiedział gość poranka „Siódma 9”.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top
 

Partnerzy

ŻYWA WIARA