Ks. Ryszard Kilanowicz: Adwent to czas łaski

Ks. Ryszard Kilanowicz: Adwent to czas łaski

„Adwent to czas łaski, w którym możemy przygotować się na to wszystko, co Pan Bóg chce nam dać w Jezusie Chrystusie” – powiedział w poranku „Siódma 9” ks. Ryszard Kilanowicz. W rozmowie z Karolem Gacem mówił m.in. o rozpoczętym właśnie nowym roku liturgicznym.

Czym jest Adwent?

„Słowo Adwent oznacza przybywanie (łac. advenire). Jest on początkiem roku liturgicznego, jedną z kilku jego części. Adwent rozpoczyna czas, w którym szczególnie chcemy rozważać tajemnice związane z przyjściem Pana Jezusa na ziemię. Jest oczekiwaniem na Wcielenie. Podczas Adwentu chcemy wracać do wydarzeń sprzed ok. 2000 lat, ale chcemy też patrzeć w przyszłość i oczekiwać powtórnego przyjścia Jezusa Chrystusa” – powiedział ksiądz Kilanowicz.

„Zadaniem dla każdego wierzącego człowieka jest to, aby dobrze przeżyć czas, który daje nam Kościół. Warto zrozumieć jaką łaskę daje nam Pan Bóg. Chodzi o to, aby podczas Adwentu dobrze przygotować siebie na godne spotkanie z Jezusem Chrystusem. Dobre przeżycie tego czasu to prostowanie ścieżek naszego życia” – podkreślił gość poranka „Siódma 9”.

Rozmówca Karola Gaca opowiedział też o symbolach Adwentu.

„Symbolem Adwentu jest Msza Święta roratnia nawiązująca do słów antyfony na wejście: Rorate coeli despuer [Niebiosa, spuśccie sprawiedliwego jak rosę]. Tą rosą ma być Jezus Chrystus. Lampion jest drugim znakiem. Jest on znakiem Jezusa Chrystusa, który ma rozświetlać nasze życie i ma nas prowadzić przez mrok codzienności. Kolejnym symbolem Adwentu jest świeca zapalona przy ołtarzu. Biała świeca z niebieską kokardą to znak Matki Bożej, która pokazuje jak Jezusa przyjmować i nieść w świat. W naszych kościołach możemy też natrafić na wieniec adwentowy. Jest to tradycja XIX-wieczna, zaczerpnięta od protestantów. Cztery świece umieszczone na wieńcu przypominają o czterech niedzielach Adwentu” – powiedział ks. Ryszard Kilanowicz.

„Adwent to czas łaski, w którym możemy przygotować się na to wszystko, co Pan Bóg chce nam dać w Jezusie Chrystusie” – dodał kapłan.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top
 

Partnerzy

ŻYWA WIARA