Klerycy Marcin Malinowski i Michał Kaczmarczyk: „Opowieść wigilijna” ma wywołać w widzach refleksję i skłonić do zastanowienia się nad życiem

Klerycy Marcin Malinowski i Michał Kaczmarczyk: „Opowieść wigilijna” ma wywołać w widzach refleksję i skłonić do zastanowienia się nad życiem

„Trzeba było wejść w sztukę całym sobą i oddać samego siebie. Chcemy, by każdy mógł zastanowić się nad życiem. Sztuka ma wywołać pewien rodzaj refleksji. Cieszymy się, że nasz tok myślenia podjął Marcin Kwaśny i dzięki temu w tej sztuce nasze oczekiwania połączyły się oraz wyszedł spektakl, który cieszy i nas, i reżysera” – mówił Marcin Malinowski z Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Warszawsko-Praskiej. Razem z Michałem Kaczmarczykiem opowiedział o tegorocznej sztuce wystawianej przez kleryków.

Klerycy z Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Warszawsko-Praskiej wystawiają w tym roku „Opowieść wigilijną” w adaptacji Marcina Kwaśnego, polskiego aktora i reżysera. Tegoroczny projekt ma charakter ponadczasowy i jest odpowiedzią na kryzys wiary oraz powszechny kryzys rodziny, która jest atakowana przez szatana.

„Pomysł zrodził się dosyć spontanicznie. W seminarium mamy taką tradycję, że co jakiś czas mamy wyjścia kursowe z przełożonym i tak też było. To był gdzieś marzec, wybraliśmy się do kina, a później na kolację, gdzie poruszaliśmy tematy związane z funkcjonowaniem naszego kursu. Padło pytanie, co wystawimy na sztuce seminaryjnej. Była burza mózgów i stwierdziliśmy, że może «Opowieść wigilijną». Ostatni raz była wystawiana kilkanaście lat temu, więc warto było ją przypomnieć. Później szukaliśmy scenariusza i zaczęliśmy przygotowania” – opowiadał Marcin Malinowski.

Z kolei Michał Kaczmarczyk podkreślił, że klerycy byli pozytywnie zaskoczeni tym, jak Marcin Kwaśny jest otwarty na drugiego człowieka i Boga. „Dzięki świadectwu, które nam przedstawił, pozwoliło nam to nawiązać bliższą relację, co umożliwiło lepszą współpracę. Zaczęliśmy przygotowania w sierpniu, więc wszystkie rzeczy mogliśmy wypracować. Na pierwszym spotkaniu było rozdzielenie ról, a sądzę, że Marcin Kwaśny doskonale sobie poradził z przyporządkowaniem ról do osób, z którymi miał pracować. To było natchnienie Boże. Widział nas pierwszy raz, a role, które przydzielił, bardzo dobrze pasują do braci kleryków” – ocenił.

„Na potrzeby sztuki uruchomiliśmy stronę internetową www.sztuka2019.pl, gdzie możemy znaleźć podstawowe informacje. Uruchomiliśmy też rezerwacje on-line, gdzie można zobaczyć, ile mamy dostępnych miejsc. Obłożenie jest duże, więc zachęcamy, by jak najszybciej się zdecydować, bo miejsc może zabraknąć” – dodawał Kaczmarczyk.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top
 

Partnerzy

ŻYWA WIARA