Marcin Mielcarz: W Polsce 2 mln osób żyje w biedzie

Marcin Mielcarz: W Polsce 2 mln osób żyje w biedzie

„Około 2 mln osób w Polsce żyje w skrajnej biedzie. W Warszawie czy Krakowie tego nie zauważamy. Ale wyjedźmy za miasto, na wieś i zobaczymy, że jest to ogromny problem” – powiedział w poranku „Siódma 9” Marcin Mielcarz ze Szlachetnej Paczki. W rozmowie z Piotrem Otrębskim opowiedział o raporcie nt. biedy opracowanym przez specjalistów Stowarzyszenia Wiosna.

„Bieda to albo niepełnosprawność, wykluczenie z powodu chorób, niepełnosprawności, albo samotność, wykluczenie. Są też problemy finansowe” – mówił gość poranka.

„W Szlachetnej Paczce kryterium to 500 zł na osobę w rodzinie i 600 zł na osobę samotną na miesiąc, po odliczeniu wszelkich kosztów, po prostu na życie. Poniżej tego kryterium możemy mówić o biedzie. Są ludzie, którzy mają 3 zł na dzień na przeżycie, więc jest to tragedia” – tłumaczył.

Zaznaczył, że bieda to ogromny problem w Polsce.

„Około 2 mln osób w Polsce żyje w skrajnej biedzie. W Warszawie czy Krakowie tego nie zauważamy. Ale wyjedźmy za miasto, na wieś i zobaczymy, że jest to ogromny problem”.

„Bieda nie dotyczy tylko osób starszych, ale także młodych. Oni startują w życie, czasami biorą kredyty, do czasu żyje się dobrze, ale spotyka rodzinę jakieś nieszczęście, wypadek czy choroba, kończy się praca i ludzie zostają w biedzie. Nie są w stanie spłacać zobowiązań” – mówił.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA