Prof. Rafał Wiśniewski: Wystawa prac Jerzego Tchórzewskiego to zaproszenie, żeby na chwilę się zatrzymać i podjąć refleksję

Prof. Rafał Wiśniewski: Wystawa prac Jerzego Tchórzewskiego to zaproszenie, żeby na chwilę się zatrzymać i podjąć refleksję

„Jerzy Tchórzewski to klasyk. To ktoś, kto gościł przez wiele lat na polskiej scenie artystycznej, mocno się zakorzenił. Jego obrazy pobudzają do refleksji, ale często nie są proste w interpretacji. Mogą skłonić do zadumy, a ta zaduma jest podczas Adwentu bardzo ważna. Myślę, że mistrz nas prowadzi, pokazując złożoność natury ludzkiej – to, co codzienne i to, co odświętne” – powiedział w poranku „Siódma 9” prof. Rafał Wiśniewski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury. W rozmowie z Piotrem Otrębskim opowiedział o wystawie „Jerzy Tchórzewski. Inne spojrzenie. Prace z kolekcji prywatnych”, która złożona będzie z dwóch części. Jedna będzie wystawiona w Kordegardzie, a druga w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej.

„Wystawa będzie w dwóch miejscach, które połączą to, co jest u niego istotne, czyli sacrum i profanum. Tchórzewski to artysta niewystawiany codziennie. 80 prac, które zaprezentujemy w tych dwóch miejscach, to gratka dla wszystkich, dla których to, co pisał wybitny historyk sztuki ks. bp Janocha, można określić de profundis. To jest właśnie twórczość Tchórzewskiego, który tak mocno cierpiał życiowo, którego losy były bardzo skomplikowane. Wiele stracił, wiele przeżył, a jednak ta twórczość łączy elementy sakralne i te, które są życiem codziennym” – tłumaczył gość poranka.

Zaznaczył, że także w kontekście przeżywanego właśnie w Kościele Adwentu warto tę wystawę odwiedzić.

„Jerzy Tchórzewski to klasyk. To ktoś, kto gościł przez wiele lat na polskiej scenie artystycznej, mocno się zakorzenił. Jego obrazy pobudzają do refleksji, ale często nie są proste w interpretacji. Mogą skłonić do zadumy, a ta zaduma jest podczas Adwentu bardzo ważna. Myślę, że mistrz nas prowadzi, pokazując złożoność natury ludzkiej – to, co codzienne i to, co odświętne”.

„Wytworzył on swój własny, niepowtarzalny język i styl. To jest połączenie różnych elementów i gatunków, którymi się posługuje i przez które płynnie przechodzi. Nie jest to rodzaj sztuki naiwnej. Prace Tchórzewskiego wymagają, żeby przy danym obrazie chwilę zostać, zastanowić się nie tylko nad własnym życiem, ale nad tym, co nas otacza, a przede wszystkim nad tym, co dotyczy uniwersum” – podkreślił dyrektor NCK.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top
 

Partnerzy

ŻYWA WIARA