Jan Śpiewak: Sytuacja z Marianem Banasiem jest przede wszystkim kompromitacją polskich służb specjalnych

Jan Śpiewak: Sytuacja z Marianem Banasiem jest przede wszystkim kompromitacją polskich służb specjalnych

„Sytuacja z Marianem Banasiem jest przede wszystkim kompromitacją polskich służb specjalnych, które nie sprawdziły szefa NIK-u przed jego wyborem. Sytuacja, o której mówimy jest kolejnym potwierdzeniem tego, że państwo polskie de facto nie ma służb i jest bezbronne przed zagrożeniami z zewnątrz” – powiedział w poranku „Siódma 9” Jan Śpiewak („Wprost”). W rozmowie z Piotrem Otrębskim mówił m.in. o szansach Szymona Hołowni w przyszłorocznych wyborach prezydenckich.

„Myślę, że Szymon Hołownia ma szansę powtórzyć casus Pawła Kukiza. Szans na powtórzenie sukcesu Zelenskiego nie ma. Fakt, że Hołownia jest rozpoznawalny, ma wsparcie dużej stacji telewizyjnej, jeździ po kraju ze swoimi książkami powoduje, że ten start ma ręce i nogi. Na drugą turę ma jednak małe szanse” – stwierdził Jan Śpiewak.

„Na razie bardzo niewiele wiemy. Hołownia na pewno musi być wyrazisty, musi się odciąć od wojny PO-PiS” – dodał.

Jan Śpiewak skomentował też sprawę Mariana Banasia.

„Cała sytuacja jest przede wszystkim kompromitacją polskich służb specjalnych, które nie sprawdziły szefa NIK-u przed jego wyborem. Sytuacja, o której mówimy jest kolejnym potwierdzeniem tego, że państwo polskie de facto nie ma służb i jest bezbronne przed zagrożeniami z zewnątrz” – stwierdził rozmówca Piotra Otrębskiego.

W pierwszej porannej rozmowie wtorkowego poranka poruszyliśmy też temat protestów w sprawie obrony sądów. Jan Śpiewak uzasadnił dlaczego nie bierze już udziału we wspomnianych protestach.

„Po aferze reprywatyzacyjnej naprawdę liczyłem na to, że nastąpi jakaś refleksja i samooczyszczenie tego środowiska. Niestety tego nie ma (…) ” – powiedział gość poranka „Siódma 9”.

„Jest dużo absurdów w naszym wymiarze sprawiedliwości. Za część odpowiadają politycy, ale za ogromną część odpowiada środowisko prawnicze, które jest środowiskiem quasi-feudalnym” – zauważył.

„Reforma jest konieczna. Sądy powinny się oczyścić i zaproponować własną reformę. Powinna być ona przeprowadzona w duchu demokratycznej kontroli sędziów” – dodał.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top
 

Partnerzy

ŻYWA WIARA