Mirek Osip-Pokrywka o książce „Kresy. Śladami wielkich Polaków”

Mirek Osip-Pokrywka o książce „Kresy. Śladami wielkich Polaków”

„Początkowo z wydawcą wybraliśmy ok. 20 bohaterów. (…) Ostatecznie wybraliśmy 16 postaci, ale objętość materiału sięgała blisko 1000 stron. Dlatego powstał pomysł, żeby wydać dwa tomy. Teraz mówimy o pierwszym, który ukazał się kilka tygodni temu. Przedstawiamy w nim pierwszych ośmiu bohaterów. Podtytuł tej pozycji to jest «Od Sobieskiego do Lema», czyli praktycznie od średniowiecza do czasów współczesnych. (…) Rozstrzał i charakterologiczny, i funkcyjny jest bardzo duży. Są to i władcy, i święci, i przywódcy zrywów narodowych, ale również literaci, muzycy, pisarze” – mówił w poranku „Siódma 9” Mirek Osip-Pokrywka. W rozmowie z Anną Czytowską opowiedział o książce „Kresy. Śladami wielkich Polaków” (Wyd. Jedność).

Jak zaznaczył: „Zależało nam na tym, żeby pokazać te miejsca tak, jak one dzisiaj wyglądają, nawet jeśli wyglądają źle. Można jednak pokusić się o odwiedzenie tych miejsc i poszukiwanie pewnych reliktów bytności tych postaci w tym miejscu. Jeśli nie ma akurat np. samej posiadłości królewskiej, to jest kościół, w którym królewicz przyjmował chrzest. Nasza wycieczka nie podaje tych miejscowości chaotycznie, ale z reguły pod każdym z tych haseł geograficznych znajdziemy uzasadnienie, dlaczego tam jedziemy i jak to miejsce dzisiaj wygląda”.

„Każdy z bohaterów ma pewien klucz, według którego dobieramy te miejsca. W przypadku Henryka Sienkiewicza, który urodził się po polskiej stronie w obecnym układzie państwowości, ale zbierając materiały do swojego największego dzieła, podróżował bardzo aktywnie po tych terenach, i właściwie można od Dzikich Pól przez Kamieniec Podolski czy obronę Zbaraża podróżować na tereny Litwy do Kiejdan, gdzie toczy się już druga część, czyli «Potop». My do tej pory specjalizowaliśmy się raczej w pisaniu przewodników polskimi śladami po różnych krajach. Tutaj mamy transgraniczną podróż po różnych państwach” – tłumaczył gość poranka.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA