Marcin Makowski: Niestety raport Ligi Antydefamacyjnej może stanowić argument presji dyplomatycznej i politycznej

Marcin Makowski: Niestety raport Ligi Antydefamacyjnej może stanowić argument presji dyplomatycznej i politycznej

„Niestety raport Ligi Antydefamacyjnej może stanowić argument presji dyplomatycznej, politycznej. Można go też powiązać np. z kwestią mienia bezspadkowego. Łatwiej postulować o zadośćuczynienie, jeśli ma się «dowody», że Polska jest antysemicka” – powiedział w poranku „Siódma 9” Marcin Makowski („Do Rzeczy”, „Wirtualna Polska”). W rozmowie z Anną Czytowską dziennikarz mówił o wynikach raportu dot. antysemityzmu na świecie.

Dziennikarz tygodnika „Do Rzeczy” i portalu WP.pl opowiedział o swoim artykule „Antysemityzm na zamówienie”. Tekst dotyczył raportu sporządzonego przez Ligę Antydefamacyjną. Według wspomnianego raportu Polska uchodzi za „najbardziej antysemicki kraj świata”.

„Z 18 przebadanych podobnie państw (łącznie przebadano 101 krajów) Polska – według twórców raportu – miała najgorszy wynik, rzędu prawie 50%, jeśli chodzi o osoby w społeczeństwie, które podzielają przekonania antysemickie” – powiedział red. Makowski, którego zdaniem takie przedstawienie sprawy nie jest uczciwe.

„Łatwo przypisywać Polakom poglądy antysemickie w sytuacji, gdy decyduje o tym bardzo subiektywny kwestionariusz telefoniczny przeprowadzony na grupie 500 osób” – stwierdził Makowski.

Według dziennikarza raport posiada wiele uchybień i nieścisłości.

„(...)ONZ uznaje blisko 200 krajów na świecie, a połowy państw nie badano. W ogóle nie badano incydentów antysemickich. Brano pod uwagę jedynie odpowiedzi telefoniczne” – wymieniał.

Według dziennikarza raport może okazać się argumentem używanym przeciwko Polsce na arenie międzynarodowej.

„Niestety taki raport może stanowić argument presji dyplomatycznej, politycznej. Można go też powiązać np. z kwestią mienia bezspadkowego. Łatwiej postulować o zadośćuczynienie, jeśli ma się «dowody», że Polska jest antysemicka” – stwierdził.

„Ubolewam nad tym, że Ministerstwo Spraw Zagranicznych nie wystosowało żadnej notatki do dyplomatów, którzy domagali się tego, aby wiedzieć jakich argumentów używać w przypadku rozmów o tym raporcie” – powiedział gość poranka „Siódma 9”.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA