Zuzanna Dąbrowska: Banaś udowodnił, że nie będzie się kłaniał PiS

Zuzanna Dąbrowska: Banaś udowodnił, że nie będzie się kłaniał PiS

„Marian Banaś udowodnił, że nie będzie się kłaniał PiS. To polityk zakorzeniony w tej partii i wydawało się, że to człowiek zaufany. Wywodzi się z PiS, a wcześniej z Porozumienia Centrum. Pojawia się pytanie, o co toczy się walka. Pojawiają się plotki, że może coś mieć na PiS, stąd czuje się mocny” – mówiła w poranku „Siódma 9” o sprawie prezesa NIK Zuzanna Dąbrowska z portalu DoRzeczy.pl i TV Trwam.

Zuzanna Dąbrowska wskazała, że tego, jak zakończy się sprawa Mariana Banasia, nie wiedzą nawet dziennikarze sejmowi. „Ten szum informacyjny jest ogromny. Wczoraj poważni dziennikarze mówili, że dzisiaj nastąpi dymisja, a niedługo później okazało się, że Banaś zostaje na stanowisku. Podobnie w piątek. Wydaje się, że obie strony okopały się na swoich pozycjach. Działa wytoczone przeciwko Banasiowi są coraz cięższe. ABW wszczęła wobec niego postępowanie, więc stracił dostęp do informacji niejawnych. Okrojono jego kompetencje, co odbieram jako element tej kampanii przeciwko niemu” – wyliczała.

Zdaniem dziennikarki, gdyby Banaś miał się podać do dymisji, to już by do tego doszło. „Moim zdaniem Banaś nie poda się do dymisji. To, co mi się podoba, to jasny komunikat ze strony szefa NIK. Wcześniej politycy mówili, że są niewinni, ale podawali się do dymisji. Komunikat Banasia jest spójny. Wydaje się, że jest pewny swojej uczciwości. Żartobliwie mówi się, że wszystkie państwowe instytucje czekają teraz kontrole” – dodała.

Według Dąbrowskiej dla PiS sprawa Banasia to jeden z najpoważniejszych problemów wizerunkowych. „Do tej pory były to problemy zewnętrzne. To ważny polityk PiS, którego kryształowy charakter był potwierdzany w mediach. Wizerunkowo to duże obciążenie, bo to pokazuje, że początek nowej kadencji na wielu płaszczyznach zupełnie nie idzie (…) Sprawa Banasia nie wpłynie zbyt mocno na wybory prezydenckie. Wiele zależy od czasu reakcji PiS. W tym roku prawdopodobnie nie uda się już tego załatwić. Prezydent dystansuje się od tego wszystkiego. Widzi, że zaangażowanie nie będzie mu sprzyjało. Chce iść polskim środkiem” – oceniła.

Dziennikarka została też zapytana o Szymona Hołownię, który prawdopodobnie w niedzielę ogłosi swój start w wyborach prezydenckich. „Ciekawi mnie, czyim kandydatem będzie Szymon Hołownia. Jeśli będzie niezależny, to mamy kandydata z jakimś dorobkiem. Kukiz był postrzegany jako artysta, a Hołownia, choć związany z TVN, to jednak ma kilka książek. Mówi się żartobliwie, że to pierwszy kandydat stacji telewizyjnej. Moim zdaniem nie ma szans. Na pewno będzie barwną postacią. Nie wiadomo, co zaproponuje i w którą stronę pójdzie. Uważam, że nie jesteśmy krajem, w którym wybory wygrywa się osobowością. Na pewno to sprawi, że będzie mobilizacja w sztabie PO. Dla Andrzeja Dudy to nie będzie problem, bo nie sądzę, by ktoś, kto rozważa głosowanie na urzędującego prezydenta, na drugiej szali kładł Hołownię” – zakończyła.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. 

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA