Anna Kwiecień: „Likwidacja NFZ nie skróci kolejek do lekarzy”

Anna Kwiecień: „Likwidacja NFZ nie skróci kolejek do lekarzy”

„Problem Narodowego Funduszu Zdrowia jest problemem wielowątkowym, to nie tylko brak pieniędzy, ale również brak lekarzy specjalistów. W 2016 roku zostało uruchomione 4000 rezydentur, w 2017 kolejne ponad 4000” – mówiła w poranku „Siódma – Dziewiąta” Anna Kwiecień, posłanka Prawa i Sprawiedliwości. „Efekt uruchomienia rezydentur będzie za co najmniej 5 lat. Obecnie średni wiek lekarzy w Polsce jest na poziomie 54-56 lat” – dodała.

„Likwidacja NFZ nie skróci kolejek do lekarzy. Są potrzebne środki finansowe oraz zwiększanie ilości miejsc specjalizacyjnych. Potrzebna jest także współpraca z samorządami. Wtedy świadczenia staną się bardziej dostępne” – oceniła Kwiecień.

„Nie mamy też pielęgniarek, których wiele, być może więcej niż lekarzy, wyjeżdża za granicę” – zwróciła uwagę posłanka.

„Przeznaczyliśmy dodatkowe 3 miliardy złotych na dofinansowanie świadczeń, które są opłacane ze środków prywatnych pacjentów” – poinformowała Anna Kwiecień.

„Zarobki rezydentów są w tym momencie takie, na jakie stać nasz budżet. Robimy wszystko żeby uszczelnić ten budżet i przeznaczyć także pieniądze na ochronę zdrowia” – dodała.

Gość Agnieszki Borowskiej odniosła się również do sprawy rekonstrukcji rządu: „U naszych sąsiadów od ponad 2 miesięcy nie ma rządu i jakoś szat nikt nie rozdziera, możemy spokojnie poczekać na naszą rekonstrukcję” – oceniła.

 

back to top