Stanisław Żaryn: W czasie zagrożenia zamachem terrorystycznym powinna obowiązywać sekwencja zachowań: uważaj, uciekaj, ukryj się i udaremnij atak

Stanisław Żaryn: W czasie zagrożenia zamachem terrorystycznym powinna obowiązywać sekwencja zachowań: uważaj, uciekaj, ukryj się i udaremnij atak

„Kampania społeczna 4U jest tak ułożona, żeby pokazać, że w przypadku zamachu terrorystycznego pewne sekwencje powinny następować po sobie, tzn. jeżeli możemy, to uciekajmy z miejsca zdarzenia. Jeżeli nie możemy, to się schowajmy. Jeśli nie mamy innego wyjścia, to walczmy” – powiedział w poranku „Siódma 9” Stanisław Żaryn, rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych. W rozmowie z Karolem Gacem opowiedział o kampanii społecznej 4U, która pokazuje, jak się zachować w przypadku zagrożenia terrorystycznego.

Zapytany, skąd pomysł na taką kampanię, odpowiedział:

„Jest to skutek decyzji podejmowanych półtora roku temu w ABW. Wtedy zaczęło działać Centrum Prewencji Terrorystycznej, czyli nowa jednostka w ABW, która jest odpowiedzialna za szkolenie i podnoszenie świadomości społecznej. To centrum przeprowadziło setki szkoleń i prowadzi aktywną współpracę międzynarodową. To właśnie doświadczenia związane ze szkoleniami pracowników czy urzędników różnych instytucji publicznych pokazały, że jest dosyć istotna potrzeba zwiększenia świadomości społecznej w Polsce na temat zagrożeń terrorystycznych”.

„Jest to pierwszy etap kampanii. ABW przygotowała kampanię dedykowaną stricte mediom społecznościowym, dlatego powstała specjalna strona internetowa poświęcona kampanii. Zachęcamy, żeby w internecie zapoznawać się z tym przekazem, który został przygotowany. Być może doświadczenia z pierwszych tygodni kampanii wskażą, że trzeba szukać jakichś nowych pól oddziaływania” – opowiadał rzecznik.

„Zachęcamy do tego, żeby zwracać uwagę na wszystkie nietypowe zachowania, które wokół nas mają miejsce. Pakunek pozostawiony bez opieki to jeden z takich typowych przykładów. To często bagatelizowany problem, ale on może nieść ze sobą poważne zagrożenie o charakterze terrorystycznym (…) Zwracajmy uwagę na to, co się dzieje. Jeżeli coś nas zaniepokoi, warto dać znać odpowiednim służbom. Każdy przedmiot pozostawiony bez opieki w miejscu publicznym powinien zwracać naszą uwagę. To jest incydent, który należy traktować poważnie. To jest pierwsze «U», czyli zwracanie uwagi na zagrożenia, z którymi możemy się spotkać” – mówił.

Tytuł kampanii 4U oznacza: uważaj, uciekaj, ukryj się i udaremnij atak. Jak tłumaczył gość poranka:

„Tę sekwencję haseł dobrze pokazuje film przygotowany w tej kampanii społecznej. Pokazuje on, że w chwili gdy już zdarzenie o charakterze terrorystycznym ma miejsce, przede wszystkim powinniśmy się kierować własnym bezpieczeństwem, jak najszybciej oddalić się z miejsca zagrożenia. Jeżeli to jest niemożliwe, powinniśmy się ukryć. A jeśli okaże się, że nie mamy innego wyjścia, powinniśmy udaremnić atak w postaci neutralizacji zamachowca. To pokazuje dokładnie sekwencja zdarzeń przedstawiona w filmie przygotowanym przez ABW. Ta kampania jest tak ułożona, żeby pokazać, że pewne sekwencje powinny następować po sobie, tzn. jeżeli możemy, to uciekajmy z miejsca zdarzenia. Jeżeli nie możemy, to się schowajmy. Jeśli nie mamy innego wyjścia, to walczmy. Ta sekwencja zdarzeń powinna być podejmowana po kolei”.

Jak zaznaczył, Polska nie jest wolna od zagrożenia terrorystycznego:

„Zdecydowanie Polska nie jest wolna od zagrożeń terrorystycznych. My na tle innych państw mamy wciąż dobra sytuację i zagrożenie terrorystyczne jest na niskim poziomie. Natomiast ostatnie działania ABW pokazują, że jest takie zagrożenie również w Polsce. Ostatnio zatrzymany radykał islamski obywatelstwa ukraińskiego planował zamach w Puławach. To był konkretny plan ataku na centrum handlowe. Wcześniej mieliśmy do czynienia z zatrzymaniem osób, które przygotowywały i gromadziły materiały wybuchowe w celu ataku na przedstawicieli religii islamskiej. Również w tym roku został zatrzymany Mikołaj B., który planował zamach na przeciwnikach religii muzułmańskiej. Wciąż prowadzone są działania, które identyfikują niebezpiecznych radykałów czy po jednej, czy po drugiej stronie i to jest sygnał, że nie jesteśmy i nie będziemy wolni od zagrożeń terrorystycznych”.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA