Dr Wojciech Szewko: Wojska amerykańskie ponownie będą postrzegane jako okupant w Iraku

Dr Wojciech Szewko: Wojska amerykańskie ponownie będą postrzegane jako okupant w Iraku

„Od momentu zabójstwa gen. Sulejmaniego wojska amerykańskie stały się ponownie siłami okupacyjnymi w Iraku. Odtworzona będzie Armia Mahdiego. Istnieje też perspektywa wybuchu powstania w samym Iraku” – powiedział dr Wojciech Szewko. W rozmowie z Piotrem Otrębskim ekspert ds. Bliskiego Wschodu komentował ostatnie wydarzenia w Iraku i Iranie. 

„To co się ostatnio wydarzyło jest czymś bez precedensu” – powiedział gość poranka „Siódma 9”.

Zdaniem dr. Szewki po zabiciu gen. Sulemaniego przez wojska amerykańskie, radykalnie zmieniło się postrzeganie Stanów Zjednoczonych przez Szyitów. Amerykanie - do niedawna traktowani jako ich wyzwoliciele - dzisiaj postrzegani są już jako wrogowie.

„Stany Zjednoczone wyzwoliły Szyitów od sunnickiego satrapy (Saddama Husajna), przyczyniły się do pokonania sunnickiego Państwa Islamskiego. (...) Teraz zabójstwo gen. Sulejmaniego zjednoczyło skłóconych Szyitów. Za przyjęciem rezolucji o wyrzuceniu Amerykanów z Iraku głosowało 170 osób (przy żadnym głosie sprzeciwu)” – powiedział ekspert ds. Bliskiego-Wschodu.

„Od tej pory siły amerykańskie stały się siłami okupacyjnymi. Odtworzona będzie Armia Mahdiego. Istnieje też perspektywa wybuchu powstania w samym Iraku” – dodał dr Wojciech Szewko.

Rozmówca Piotra Otrębskiego skomentował słowa Donalda Trumpa, który zagroził, że jeśli Iran zdecyduje się zaatakować USA, to Amerykanie uderzą w 52 irańskie cele (w tym obiekty istotne dla irańskiej kultury).

„Nie wiem czy którykolwiek prezydent Stanów Zjednoczonych w ciągu ostatnich 70 lat otwarcie zapowiedział popełnienie zbrodni wojennej. USA są stroną konwencji z 1954 roku [konwencja o ochronie dóbr kultury]. Wyraźnie jest tam napisane, że niszczenie dóbr kultury jest zbrodnią wojenną” – zauważył gość poranka „Siódma 9”.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA