Marek Grabowski: Małżeństwo jest w Polsce dyskryminowane

Marek Grabowski: Małżeństwo jest w Polsce dyskryminowane

„Małżeństwo jako optymalna forma profilaktyki przed przestępczością” to tytuł raportu, który przygotowała Fundacja Mamy i Taty. Badania pokazują, że tam, gdzie rodziny są pełne i małżeństwa dobrze funkcjonują, problemy wychowawcze i zachowania ryzykowne dzieci są znacznie mniejsze. Na temat raportu Jarosław Wydra rozmawiał w czwartkowym poranku „Siódma 9” z Markiem Grabowskim, prezesem Fundacji mamy i Taty.

„Chcieliśmy sprawdzić, czy faktycznie taka zależność istnieje i myślimy, że faktycznie małżeństwo jest pewną receptą na to, żeby nasze społeczeństwo było bardziej przyjazne” – mówił Marek Grabowski.

Raport zwraca również uwagę na to, że pewne rozwiązania prawne w Polsce nie chronią małżeństwa.

„Taka najprostsza rzecz, która jest zauważalna w kieszeniach. W sytuacji kiedy jako małżeństwo mamy dwójkę dzieci, możemy się rozliczyć wspólnie jako małżonkowie. Natomiast jakbyśmy żyli w konkubinacie, to wtedy realnie możemy się rozliczyć jako cały ten podmiot, czyli można mieć wspólne opodatkowanie. Chociażby na tym przykładzie widać jak małżeństwo jest dyskryminowane. W raporcie pojawia się taka refleksja – jeżeli tak rzecz się ma z małżeństwem, to po co się żenić? Rzeczywiście z takiego zdroworozsądkowego punktu widzenia nie jest to do końca opłacalne”.

Jak zauważa Marek Grabowski, miłość bardzo często jest mylnie rozumiana jedynie jako uczucie i pożądanie, a nie jako chęć czynienia dobra dla drugiej osoby

„To takie nieco infantylne spojrzenie na to, czym jest miłość. Czyli że miłość to tylko ten pierwszy etap czyli zauroczenia, pożądania i zapatrzenia się w tą drugą osobę, ale to naturalnie mija. W raporcie jest na ten temat artykuł, że w ciągu 4-7 lat to uczucie mija, a natomiast miłość dojrzewa i o tym też mówią nasi badani”.

Raport można przeczytać na stronie Fundacji Mamy i Taty.

Rozmowa z Markiem Grabowskim do odsłuchania poniżej.

back to top
 

Partnerzy

ŻYWA WIARA