Jerzy Mosoń: Zapraszając Komisję Wenecką do Polski marszałek Grodzki przekracza swoje uprawnienia

Jerzy Mosoń: Zapraszając Komisję Wenecką do Polski marszałek Grodzki przekracza swoje uprawnienia

„Istnieje regulamin Senatu, który mówi, że marszałek Senatu może przeprowadzać rozmowy z instytucjami Unii Europejskiej i przedstawicielami poszczególnych krajów, ale nie ma tam mowy o takich organach jak Komisja Wenecka. Jest ona organem Rady Europy, a to nie jest organ unijny. Marszałek Grodzki wychodzi trochę poza swoje uprawnienia” – powiedział w poranku „Siódma 9” Jerzy Mosoń (Polish Market). W rozmowie z Jarosławem Wydrą analizował bieżącą sytuację w Polsce i na świecie.

Dzisiejsza rozmowa dotyczyła m.in. sytuacji na Bliskim Wschodzie. Jerzy Mosoń ocenił ostatnie działania Donalda Trumpa.

„Możemy domniemywać jakie byly realne cele Donalda Trumpa. Generał Sulejmani dla jednych był terrorystą, dla drugich bohaterem. Gdyby nie on, trudniej byłoby pokonać ISIS, które do niedawna było wrogiem USA. Być może innym celem Donalda Trumpa była destabilizacja sytuacji w świecie, aby spokojnie móc kroczyć do ponownej elekcji i odciągnąć uwagę od impeachmentu. (...) Teraz mówi się o Iranie, ale być może temat impeachmentu wróci za kilka tygodni i wtedy Trump będzie miał problem” – stwierdził Jerzy Mosoń.

Rozmówca Jarosława Wydry wypowiedział się na temat spotkania marszałka Senatu – prof. Tomasza Grodzkiego z wiceprzewodniczącą Komisji Europejskiej – Vierą Jourovą. Spotkanie, do którego doszło w Brukseli dotyczyło m.in. nowelizacji ustaw sądowych w Polsce. Gość poranka odniósł się także do zaproszenia marszałka Grodzkiego wystosowanego do Komisji Weneckiej.

„Istnieje regulamin Senatu, który mówi, że marszałek Senatu może przeprowadzać rozmowy z instytucjami Unii Europejskiej i przedstawicielami poszczególnych krajów, ale nie ma tam mowy o takich organach jak Komisja Wenecka. Jest ona organem Rady Europy, a to nie jest organ unijny. Marszałek Grodzki wychodzi trochę poza swoje uprawnienia” – powiedział Jerzy Mosoń.

„Spotkanie z ambasadorem Rosji należy uznać za przekroczenie uprawnień Marszałka Senatu. Należałoby doprowadzić do spotkania z ministrem spraw zagranicznych, być może z premierem, żeby okiełznać zapędy marszałka Grodzkiego, bo w dłuższej perspektywie mogą być szkodliwe dla sytuacji międzynarodowej Polski” – dodał gość poranka.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top
 

Partnerzy

ŻYWA WIARA