Miłosz Motyka: Jest tak dużo spraw, które wymagają wspólnego działania, że prezydent Duda powinien zwołać Radę Bezpieczeństwa Narodowego

Miłosz Motyka: Jest tak dużo spraw, które wymagają wspólnego działania, że prezydent Duda powinien zwołać Radę Bezpieczeństwa Narodowego

„Naprawdę warto zwołać Radę Bezpieczeństwa Narodowego. Nie tylko po to, aby omówić sytuację na Bliskim Wschodzie, ale także po to, żeby ustalić wspólną narrację jeśli chodzi o prawdę historyczną, aby wszyscy mówili jednym głosem w sprawie kłamliwych oskarżeń Władimira Putina. Jest tak dużo spraw, które wymagają wspólnego działania, że prezydent Duda powinien zwołać Radę. Zastanawiam się czemu tego nie robi” – powiedział w poranku „Siódma 9” Miłosz Motyka. W rozmowie z Jarosławem Wydrą rzecznik Polskiego Stronnictwa Ludowego mówił też m.in. o reformie polskiego wymiaru sprawiedliwości.

Początek rozmowy dotyczył sytuacji na Bliskim Wschodzie. Miłosz Motyka zapowiedział, że w najbliższym czasie politycy Koalicji Polskiej będą domagać się zwołania Rady Bezpieczeństwa Narodowego.

„Donald Trump jest politykiem bardzo nieprzewidywalnym. Do niedawna nic nie wskazywało na takie zaognienie sytuacji na Bliskim Wschodzie. Pod wpływem chwili jest wstanie zmienić decyzję, która ma wpływ na destabilizację całego regionu. (...) Naprawdę warto zwołać Radę Bezpieczeństwa Narodowego. Nie tylko po to, aby omówić sytuację na Bliskim Wschodzie, ale także po to, żeby ustalić wspólną narrację jeśli chodzi o prawdę historyczną, aby wszyscy mówili jednym głosem w sprawie kłamliwych oskarżeń Władimira Putina. Jest tak dużo spraw, które wymagają wspólnego działania, że prezydent Duda powinien zwołać Radę. Zastanawiam się czemu tego nie robi” – powiedział gość poranka „Siódma 9”.

Rzecznik Polskiego Stronnictwa Ludowego skomentował projekt Konfederacji mówiący o tym, że Polska powinna jak najszybciej wycofać swoje wojska z Iraku. 

„Złożymy własną uchwałę. Konfederacja próbuje przedstawić polskie wojska jako okupantów. Polscy żołnierze nie są w Iraku okupantem, a są na misji szkoleniowej, która w obecnej sytuacji straciła swój charakter. Nie chcemy żeby obecność polskich wojsk była przyczyną do eskalacji konfliktu. Wystarczy przenieść część wojsk do Jordanii i do innych baz w tym regionie” – stwierdził Motyka.

„Jeszcze wczoraj słuchałem pana ministra Czaputowicza, który stwierdził, że aby określić taktykę Polski, trzeba poczekać na strategię Stanów Zjednoczonych. Powinniśmy mieć własną strategię wypracowaną na Radzie Bezpieczeństwa Narodowego. Nie możemy czekać i oglądać się na Stany Zjednoczone. Zdrowie i bezpieczeństwo polskich żołnierzy jest najważniejsze” – dodał Miłosz Motyka.

Dzisiejszy wywiad dotyczył także reformy polskiego sądownictwa. Rozmówca Jarosława Wydry skomentował decyzję marszałka Grodzkiego o zaproszeniu Komisji Weneckiej do Polski. Komisja ma zbadać ustawy dot. sądownictwa.

„Marszałek Grodzki chce pokazać, że opinia Komisji Weneckiej jest tak jednoznaczna, że projekt ustawy o sądownictwie jest niezgodny z prawem europejskim, i o to w tej sprawie chodzi (...) To wszystkiego nie załatwia, ponieważ PiS i tak będzie przepychał swój projekt w Sejmie, a marszałek Grodzki z tą opinią zostanie sam. Wolałbym żebyśmy wypracowali projekt kompromisowy. Po to powstał «okrągły stół» w sprawie wymiaru sprawiedliwości pod egidą marszałka Piotra Zgorzelskiego. Były tam obecne prawie wszystkie strony polityczne [nie było przedstawicieli Prawa i Sprawiedliwości]. Rozmawialiśmy o sprawie ustroju sądów powszechnych, o ustawie o Sądzie Najwyższym i KRS, a także o tzw. Ustawie dyscyplinującej, która jest teraz na tapecie. W polskim parlamencie jesteśmy w stanie rozwiązać te sprawy. (...) Brak obecności przedstawicieli największej partii pokazuje, że polityka wygrała tam ze zdrowym rozsądkiem” – powiedział polityk PSL.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top
 

Partnerzy

ŻYWA WIARA