Piotr Szewczyk: Camino de Santiago to droga, na której spotyka się cały świat

Piotr Szewczyk: Camino de Santiago to droga, na której spotyka się cały świat

„Jest to szlak dość otwarty. Każdy wybiera swoją indywidualną formę pielgrzymowania i to prawdopodobnie przyciąga wiele osób. Ma też w sobie wymiar krajoznawczy. Hiszpania ma swój klimat i przyciąga ludzi z całego świata. Właściwie cały świat spotyka się tam na jednej drodze. Ta wielokulturowość, mieszanie się różnych języków i kultur jest ciekawym doświadczeniem nie tylko dla osób wierzących, ale też dla wszystkich, którzy wybierają się tam z innych względów. Nie zawsze jest to cel duchowy, czasami jest to cel turystyczny albo sprawdzenie siebie” – powiedział w poranku „Siódma 9” Piotr Szewczyk. W rozmowie z Marcinem Fijołkiem zaprosił na Camino Day, które odbędzie się 12 stycznia w Katolickim Centrum Kultury Dobre Miejsce.

„W niedzielę odbędzie się wydarzenie Camino Day poświęcone Drogom św. Jakuba, czyli pielgrzymce do Santiago de Compostela. Będzie to spotkanie otwarte zawierające kilka różnych aspektów. Przygotowaliśmy parę konferencji, które poprowadzą osoby, które doskonale znają się na temacie Camino, na pielgrzymowaniu. Będą też dwa pokazy filmowe dość znanych filmów – «Ślady stóp» i «Droga życia». Będzie też midisaż wystawy międzynarodowej «Camino de Santiago: Współczesne doświadczenie pielgrzymowania», gdzie swoją obecnością zaszczyci nas ambasador Królestwa Hiszpanii. Na te spotkania serdecznie zapraszam” – zachęcał gość poranka.

Jak mówił, Camino de Santiago to szlak, który ma wiele do zaoferowania pielgrzymom.

„Jest to szlak dość otwarty. Każdy wybiera swoją indywidualną formę pielgrzymowania i to prawdopodobnie przyciąga wiele osób. Ma też w sobie wymiar krajoznawczy. Hiszpania ma swój klimat i przyciąga ludzi z całego świata. Właściwie cały świat spotyka się tam na jednej drodze. Ta wielokulturowość, mieszanie się różnych języków i kultur jest ciekawym doświadczeniem nie tylko dla osób wierzących, ale też dla wszystkich, którzy wybierają się tam z innych względów. Nie zawsze jest to cel duchowy, czasami jest to cel turystyczny albo sprawdzenie siebie”.

Dlaczego warto wybrać się na pielgrzymi szlak?

„Droga pozwala nam poznać siebie w warunkach czasami ekstremalnych. Nie wiemy, co nas spotka na drodze, jakich spotkamy ludzi, jakie będziemy mieli trudności. Na pewno trudności będą. Nie można się w stu procentach przygotować. Jak rozmawiałem z osobami, które wielokrotnie pielgrzymowały na Camino, mówiły, że za każdym razem było inaczej. To pozwala nam poznać siebie bardziej i odciąć się do tej rzeczywistości, w której jesteśmy na co dzień, przemyśleć niektóre tematy, na które na co dzień nie mamy czasu. Dla wielu osób to punkt zwrotny. Spotykałem się z wieloma osobami, które nie szły z powodów religijnych, tylko znalazły się w takim momencie życia, że chciały coś zmienić, ale nie bardzo wiedziały co. W tym momencie chciały czegoś innego i to ich motywuje, żeby przejść, wymienić się swoimi doświadczeniami i wsłuchać się w głos innych” – opowiadał gość poranka.

„Camino docenia się dopiero, kiedy się już je skończy, a nawet dopiero po jakimś czasie. Człowiek odwołuje się swoimi wspomnieniami do tego, co tam się wydarzyło i inaczej patrzy na rozmowy. Później człowiek chce spędzać wolny czas, chodząc na Camino” – mówił.

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie Dobrego Miejsca.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top
 

Partnerzy

ŻYWA WIARA