Dr Szymon Kardaś: Budowa TurkStream wiąże się z rosyjskim planem stworzenia gazociągów omijających Ukrainę

Dr Szymon Kardaś: Budowa TurkStream wiąże się z rosyjskim planem stworzenia gazociągów omijających Ukrainę

„TurkStream jest dla Rosji ważnym projektem, ponieważ wpisuje się w plan nowych sieci gazociągowych i dywersyfikacji tych szlaków, a to wiąże się z wielkim rosyjskim planem, aby stworzyć szlaki omijające Ukrainę” – powiedział w poranku „Siódma 9” dr Szymon Kardaś (Ośrodek Studiów Wschodnich). W rozmowie z Karolem Gacem rozmawiał na temat otwarcia gazociągu TurkStream, łączącego Rosję z Turcją.

„Rosjanie mieli pomysł wybudowania nowych nitek gazociągowych na północy, czyli Nord Stream 1 i Nord Stream 2, a na południu miał powstać gazociąg South Stream. Ten drugi pomysł został jednak zarzucony w 2014 roku, ze względu na zastrzeżenia Komisjii Europejskiej, dlatego w grudniu tego samego roku W. Putin ogłosił budowę TurkStream. Gazociąg przechodzący przez Morze Czarne miał eksportować gaz na rynek turecki i częściowo europejski” – dodał gość poranka „Siódma 9”.

„Turcja od tego momentu staje się krajem tranzytowym (wcześniej tego statusu nie miała). Wydaje się, że dla Rosji nie będzie to łatwiejszy partner negocjacyjny, niż Ukraina. Turcja dywersyfikuje źródła dostaw, budowa TurkStream nie oznacza, że chce uzależniać się od gazu rosyjskiego” – zauważył dr Kardaś.

Czy otwarcie TurkStream spowoduje, że Ukraina przestanie być państwem tranzytowym?

„Na 5 lat na pewno nie. 31 grudnia 2019 po negocjacjach trwających 1,5 roku, został podpisany 5-letni kontrakt tranzytowy. Gwarantuje on utrzymanie statusu tranzytowego w odniesieniu do Ukrainy. Po 2024 r. sprawa jest otwarta” – odpowiedział dr Szymon Kardaś.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top
 

Partnerzy

ŻYWA WIARA