Jarosław Jędrzyński: W zeszłym roku ceny mieszkań w Warszawie wzrosły o 12,5 proc. To znacznie szybszy wzrost niż wzrost płac, co jest niepokojące

Jarosław Jędrzyński: W zeszłym roku ceny mieszkań w Warszawie wzrosły o 12,5 proc. To znacznie szybszy wzrost niż wzrost płac, co jest niepokojące

„Ceny za metr kwadratowy w Warszawie dochodzą powoli do 10 tys. zł. W tej chwili średnia cena to 9854 zł za metr kwadratowy. (…) W zeszłym roku ceny w Warszawie wzrosły o 12,5 proc. Na pewno nie jest to mało. Jest to znacznie szybszy wzrost niż wzrost płac, a to jest najbardziej niepokojące” – mówił w poranku „Siódma 9” Jarosław Jędrzyński, ekspert portalu rynekpierwotny.pl. W rozmowie z Piotrem Otrębskim przybliżył aktualną sytuację na rynku mieszkaniowym.

„Buduje się w Polsce coraz więcej mieszkań, ale popyt nie ustępuje. Po wynikach deweloperów za ostatni kwartał i za ostatni rok możemy powiedzieć, że w tym roku sprzeda się prawdopodobnie więcej mieszkań o 2-3 proc. od tej ilości, która sprzedała się w 2018 r. Mamy więc kolejny bardzo dobry popytowo rok na pierwotnym rynku mieszkaniowym” – mówił gość poranka.

Jaka jest średnia cena za metr kwadratowy na rynku pierwotnym w Warszawie?

„Ceny dochodzą powoli do 10 tys. zł. W tej chwili średnia cena to 9854 zł za metr kwadratowy”.

„W zeszłym roku ceny w Warszawie wzrosły o 12,5 proc. Na pewno nie jest to mało. Jest to znacznie szybszy wzrost niż wzrost płac, a to jest najbardziej niepokojące” – zaznaczył ekspert.

Zwrócił uwagę, że coraz więcej sprzedaje się małych mieszkań.

„Deweloperzy dostosowują się do popytu, a popyt niestety szuka coraz mniejszych mieszkań. Ten spadek nie jest jakiś porażający, ale cały czas mamy tendencję spadkową powierzchni mieszkań w Polsce”.

„Polacy coraz częściej chcą mieć mieszkanie nie dwu-, ale trzypokojowe, a niestety na 70 metrów nas nie stać czy też nie możemy dostać takiego kredytu, dlatego kupujemy mieszkania nawet poniżej 60 metrów. W tej chwili najbardziej poszukiwane są mieszkania trzypokojowe o powierzchni pięćdziesięciu kilku metrów i dwupokojowe poniżej 50 m”.

Jak wygląda opodatkowanie w relacji rynek pierwotny – rynek wtórny?

„Jeżeli kupujemy mieszkanie na rynku wtórym, obowiązuje podatek od czynności caywilno-prawnych, a więc to jest 2 proc. Jeżeli kupujemy na rynku pierwotnym, tutaj podatku nie płacimy, bo podatek w wysokości 8 proc. jest wliczony w cenę, dlatego już przy transakcji żadne opłaty podatkowe nas nie obowiązują” – tłumaczył gość poranka

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA