Łukasz Wojtasik: „Dzieci nie mówią rodzicom o zagrożeniach, jakie spotykają w internecie”

Łukasz Wojtasik: „Dzieci nie mówią rodzicom o zagrożeniach, jakie spotykają w internecie”

„Dzieci często spotykają się z osobami dorosłymi poznanymi w internecie. I często są to pozytywne spotkania, nie zawsze są to spotkania zagrażające życiu czy bezpieczeństwu (…) Co jest istotne, my rzadko jako rodzice wiemy o takich spotkaniach” – powiedział w poranku „Siódma – Dziewiąta” Łukasz Wojtasik, inicjator kampanii „Uważni Rodzice” z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, gość Anny Skiepko.

Na podstawie badań okazuje się, że „kiedy pytamy młodych ludzi, co zrobili lub co by zrobili w sytuacji zagrożenia w internecie, to odsetek informowanych rodziców bardzo spada, to jest kilka do kilkunastu procent dzieci, które mówią, jak dzieje się coś złego”.

Kampania ta kładzie nacisk na kontakt rodziców z dzieckiem, zbudowanie relacji, bycie uważnym. To wydaje się być dobrym sposobem na ustrzeżenie młodych ludzi przed niebezpieczeństwem. „Powinniśmy od samego początku uczyć dziecko zasady ograniczonego zaufania do osób i treści poznawanych w internecie. Musimy słuchać dziecka, obserwować i reagować w sytuacji, kiedy dzieje się coś niepokojącego” – uczulał Łukasz Wojtasik

Serwisy społecznościowe są dostępne od pewnego wieku. „Powinniśmy dbać o to, jako rodzice, żeby dzieci nie miały dostępu do serwisów przed trzynastym rokiem życia (…) Nie musimy być internetowymi ekspertami, żeby rozmawiać z dziećmi na temat bezpieczeństwa. To jest ten nasz główny przekaz kampanii «Uważni Rodzice»” – wyjaśnił Łukasz Wojtasik.

back to top