Zuzanna Dąbrowska: Na jedną wymyśloną przez Putina historię mamy 10 faktów historycznych, że tak nie było

Zuzanna Dąbrowska: Na jedną wymyśloną przez Putina historię mamy 10 faktów historycznych, że tak nie było

„Spodziewam się i oczekuję prawdy oraz faktów. Na jedną wymyśloną przez Władimira Putina historię mamy 10 faktów historycznych, że tak nie było. Myślę, że prezydent powie, jak było: że to my byliśmy krajem okupowanym; że byliśmy miejscem, gdzie krew milionów wsiąknęła w ziemię, ale to nie była nasza wina, bo jak Żydzi byliśmy ofiarą Niemców” – powiedziała w poranku „Siódma 9” Zuzanna Dąbrowska z portalu DoRzeczy.pl o dzisiejszych obchodach wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau.

Dziennikarka odniosła się w rozmowie do sporu o praworządność. Jej zdaniem zmierzamy do pewnego starcia i to „tak dużego, że ostatecznie dojdzie do rozładowania tego konfliktu”. „To, co dzieje się w Polsce, a mam na myśli ostatnią uchwałę SN, należy wpisywać w szerszy schemat. Z końcem kwietnia stanowisko opuszcza I prezes SN. SN zatwierdza wybory, a w maju mamy wybory prezydenckie. Pojawiają się teorie, w myśl których to, co się dzieje, ma utrudnić wybór I prezesa SN, a to będzie miało wpływ na uznanie legalności wyborów prezydenckich. To nie tak, że to tylko pojedyncze działania, ale widać pewien schemat, który jest bardzo niebezpieczny” – oceniła.

Dąbrowska stwierdziła, że według niej Unia Europejska na pewno nie wycofa się ze swoich zarzutów. „Mamy zmianę osobową w KE, ale widzimy już, że nie ma zmiany kursu w porównaniu do poprzedniego składu. Były pewne nadzieje, że nowa szefa KE będzie postępować inaczej, ale tak się nie stało. Władze polskie nie mają zamiaru się wycofywać” – mówiła.

„Sądzę, że dojdzie do rozmów, w których dojdzie do wypracowania rozwiązania, gdzie Polska jednak ustąpi. Już wcześniej były takie sytuacje, że PiS podejmowało radykalne reformy, a ostatecznie się cofało. Tak było choćby z I prezes SN, gdy pod naciskiem KE wróciła na swoje stanowisko. KE nabiera dopiero rozpędu. Myślę, że będzie coraz mocniej postępowała ws. Polski. Nie ma oznak ze strony KE jakiegoś cofania się. Z punktu widzenia Polski to nie jest dobra sytuacja. Zaostrzający się spór nie jest dla nas dobry. On jest dobry dla PiS, bo można grać na polaryzację” – zaznaczyła.

Dziennikarka została też zapytana o przełożenie tego konfliktu na kampanię prezydencką. „Na pewno będzie to jeden z głównych tematów kampanii wyborczej. To temat wygodny dla prezydenta, który może pokazać się na tle miałkich kandydatów. Andrzej Duda nie ucieka od ostrych słów na temat sędziów i ma wyraźne zdanie na ten temat. To nie jest przypadek, że ostatnie tygodnie tak wyglądają. To też wyciągnięcie ręki w kierunku twardego elektoratu, który był zawiedziony jego postawą np. ws. zawetowania ustaw. Wyborcy będą mieli do wyboru albo Andrzeja Dudę, który mówi o kaście, albo kandydatów, którzy są bardzo niewyraźni” – powiedziała.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA