Zbigniew Krysiak „«Wigilia bez granic» ma integrować Polaków z cudzoziemcami”

Zbigniew Krysiak „«Wigilia bez granic» ma integrować Polaków z cudzoziemcami”

Gościem poranka „Siódma – Dziewiąta” był Zbigniew Krysiak, prezes Instytutu Myśli Schumana. W rozmowie z Jarosławem Wydrą opowiedział o dziele „Wigilii bez granic”. „Niezwykle ważne jest budowanie relacji cudzoziemców z Polakami, tych cudzoziemców, którzy tutaj mieszkają, pracują i studiują”.

„Grupa studiujących jest bardzo liczna, około 60 tys. studentów z zagranicy, około miliona obywateli Ukrainy, przybywają Hindusi, Wietnamczycy. Nie możemy sobie pozwolić, żeby to tworzyło jakieś getta. Trzeba działać inaczej, niż to się dzieje na zachodzie”.

„Rzeczpospolita «od morza do morza» już pokazała, że może być domem wielu narodów, że to jest możliwe. (…) Zaczynamy od wprowadzenia systemowego podejścia w budowaniu tej relacji. Zaczynamy od Wigilii, zapraszamy cudzoziemców do polskich rodzin. Jest strona internetowa, na której rodziny mogą się zapisywać i cudzoziemcy, którzy chcą odwiedzić polskie rodziny”. Trzeba podkreślić, „że tu nie chodzi o imigrantów. Chodzi o tych cudzoziemców, którzy tutaj już są, żyją i pracują, studiują. Chodzi o wprowadzenie ich i zapoznanie z naszą tradycją”.

W ciągu roku tworzą się tzw. grupy Schumana. „Schuman mówił o tworzeniu relacji, ponieważ na dobrych relacjach możemy budować ekonomię i inne zagadnienia społeczne”.

Prof. Krysiak wspomniał również o II Europejskim Festiwalu Schumana, który odbędzie się 13 maja 2018 r. Będą to plenarne spotkania o zastosowaniu myśli Schumana w gospodarce.

„Niech to będzie dzieło całej Polski i nas wszystkich” – zachęcił Zbigniew Krysiak

back to top