Tomasz Rzymkowski: Nie widzę możliwości zmiany prawa pod dyktando lobby środowiska sędziowskiego

Tomasz Rzymkowski: Nie widzę możliwości zmiany prawa pod dyktando lobby środowiska sędziowskiego

„Mam nadzieję, że komisarz Vera Jourova, która była w Polsce, powzięła wiedzę, na czym polega problem. Jeśli doszłoby do eskalacji napięcia na tle reformy sprawiedliwości, to dialog jest najbardziej rozsądnym rozwiązaniem. Nie widzę jednak możliwości zmiany prawa pod dyktando lobby środowiska sędziowskiego. Trzeba kontynuować zmiany” – mówił w poranku „Siódma 9” Tomasz Rzymkowski z PiS.

Rzymkowski podkreślił, że Unia Europejska i żaden z jej organów nie mają kompetencji do kwestii związanych z wymiarem sprawiedliwości w państwach członkowskich. „Tego nie ma w traktatach. W traktatach jest za to analogiczny przepis do naszej konstytucji mówiący o tym, że organy władzy publicznej działają na podstawie i w granicach prawa. Komisja i TSUE nie mogą sobie interpretować kolejnych kompetencji, bo to jest sprzeczne z prawem, ale zauważam od dłuższego czasu, że jest taka logika organów unijnych, by ten zakres kompetencji rozszerzać kosztem państw i temu się trzeba przeciwstawiać” – mówił.

Poseł PiS zaznaczył, że Izba Dyscyplinarna jest integralną częścią polskiego wymiaru sprawiedliwości i jest bardzo autonomiczna, co zauważył TSUE w listopadzie. „Ma daleko posuniętą autonomię, a sędziowie mają jeszcze większe granice swojej niezależności. Nie widzę możliwości, by TSUE podważył działanie Izby Dyscyplinarnej. To by znaczyło, że organ unijny chciałby, by 10 tys, sędziów było całkowicie bezkarnych” – dodał.

Rzymkowski odniósł się też do propozycji wprowadzenia sędziów pokoju, co zapowiedziano na sobotniej konwencji Solidarnej Polski. „Cztery lata poprzedniej kadencji ja i moi koledzy z poprzedniego klubu spędziliśmy na przekonywaniu wielu polityków, że koniecznym elementem jest wprowadzenie sędziów pokoju. Chciałbym, by jak najszybciej powstały sądy pokoju, bo to byłby ten element, który zajmowałby się najprostszymi sprawami. To właściwy kierunek, podobnie jak informatyzacja” – stwierdził.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top
 

Partnerzy

ŻYWA WIARA