Martyna Sowińska-Pasek vel Paszkowska o projekcie „Pewnego razu w Wilanowie”

Martyna Sowińska-Pasek vel Paszkowska o projekcie „Pewnego razu w Wilanowie”

„Nie ograniczamy się do konkretnego etapu historii. Chcemy zarówno te najstarsze, jak i najnowsze historie poznać i dowiedzieć się, czym Wilanów był dla naszych sąsiadów, dla mieszkańców Warszawy, ale też czym jest dzisiaj” – powiedziała w poranku „Siódma 9” Martyna Sowińska-Pasek vel Paszkowska z Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. W rozmowie z Piotrem Otrębskim zaprosiła do wzięcia udziału w projekcie „Pewnego razu w Wilanowie”, w ramach którego zbierane są wspomnienia związane w Wilnowem.

„W pierwszym kroku pozostawimy swobodę gościom, którzy się do nas zgłoszą. Czekamy na opowieści mówione, ale też relacje, listy, pocztówki, stare albumy, przedmioty życia codziennego, a więc wszystko, co w jakiś sposób jest powiązane z naszą rezydencją. Ale o naszej rezydencji myślimy szeroko – o pałacu, ogrodach, o bezpośrednim sąsiedztwie i o rezerwacie przyrody Marysin. Każdy element tego założenia pałacowo-ogrodowego będzie dobrym pretekstem do opowiedzenia historii” – mówiła.

„Koordynatorem projektu jest Marlena Pierepioka. Wystarczy napisać do niej maila na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Wystarczy dać sygnał, a my poprowadzimy sprawę. Nawet jeżeli ktoś nie ma siły albo możliwości, żeby dotrzeć do Wilanowa, may postaramy się dotrzeć do niego” – zaznaczyła.

Podkreśliła także, że każda relacja będzie mile widziana, a rozmówca sam zdecyduje, czy chce, aby została później opublikowana.

„Każdy rozmówca będzie miał prawo decyzji do tego, w jakiej formie i w jakiej części te materiały będą mogły być publikowane. Te najbardziej intymne historie, których ktoś nie chce publikować, mogą pozostać tajemne w naszym archiwum. Ale naszym zamiarem jest przynajmniej część z tych relacji opublikować na naszej stronie internetowej, a być może te materiały staną się zalążkiem do jakiejś ekspozycji”.

Więcej informacji można znaleźć na stronie Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top
 

Partnerzy

ŻYWA WIARA